Na tegoroczną ekspozycję złoży się sześć wydarzeń: Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra - Food, Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood, Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra - Tech, Międzynarodowe Targi Gastronomii Gastro Trendy, oraz Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi Smaki Regionów.

Część wydarzeń towarzyszących targom a także uroczystości otwarcia imprez zaplanowano na nadchodzący weekend.

Jak poinformowała Małgorzata Kolczyńska z Międzynarodowych Targów Poznańskich, wystawcy zaprezentują w Poznaniu ponad 100 nowych produktów, w tym gotowe wyroby spożywcze, nowoczesne technologie dla branży mięsnej, chłodniczej, ogólnospożywczej oraz opakowań dla przemysłu spożywczego.

"Ekspozycji wystawców towarzyszyć będzie wiele międzynarodowych, branżowych wydarzeń; wystaw, konkursów, prelekcji, kongresów i warsztatów. Targi odwiedzą handlowcy z największych sieci handlowych i kupieckich z całej Europy" - poinformowała Kolczyńska.

>>> Czytaj też: Czeka nas polsko-ukraińska wojna drobiarska?

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazło się m.in. polsko-rosyjskie forum MSP branży rolno-spożywczej, warsztaty Food Design, w trakcie których uczestnicy będą projektować innowacyjny produkt lub usługę spożywczą, szkolenie poświęcone rozważnemu marketingowi w czasach kryzysu, warsztaty parzenia kawy czy warsztaty kanapkowe dla właścicieli barów kanapkowych.

Podczas targów ogłoszeni zostaną zdobywcy Kulinarnego Pucharu Polski. Wydarzenie to uznawane jest za najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w naszym kraju.

W półfinale kucharskie drużyny przygotują ciepłą przekąskę z fileta z sandacza ze skórą i świeżych borowików. Natomiast danie finałowe to potrawa z policzków cielęcych z mięsa dojrzewającego i świeżych raków. Zwycięzcy otrzymają nagrodę wysokości 15 tys. złotych i możliwość wzięcia udziału w szkoleniu w renomowanym zagranicznym instytucie kulinarnym.

Przeprowadzone będą też Mistrzostwa Polski Sieci Kawowych a także Mistrzostwa Polski Cup Tasters, które wyłonią najlepszego testera kawy w Polsce.

Swoją premierę w Poznaniu będzie miał projekt pn. Gastronomia na Obcasach. Jest to inicjatywa skierowana do kobiet z branży gastronomicznej, jego celem jest integracja środowiska na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, m.in. poprzez wymianę doświadczeń, profesjonalne doradztwo czy pomoc w udziale w międzynarodowych konkursach.

Swoje spotkania w trakcie targów będą miały poszczególne specjalności sektora rolno-spożywczego. Odbędzie się XVII Forum Rzemieślników Piekarstwa i Cukiernictwa, kongres branży cukrowej i XVII Forum Rzeźników i Wędliniarzy. Swoje produkty na targach pokaże ponad 20 firm rodzimej branży mleczarskiej, zaś polska branża mięsna będzie się promować pod wspólnym szyldem Mięso z Polski.

Na rozpoczynającej się już w niedzielę jubileuszowej, XXV Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych zaprezentowanych zostanie ponad 2000 okazów zwierząt gospodarskich i hodowlanych. Będą to najlepsze okazy koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek i kur, strusi a także zwierząt futerkowych, pszczół, ślimaków oraz ryb.

W trakcie imprezy zaplanowano m.in. mecz piłki nożnej kur ras rodzimych. Pokazane zostaną też zwierzęta objęte programami ochrony w ramach wystawy Polskich Ras Zachowawczych, organizowanej przez Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy.

Polską, ekologiczną i certyfikowaną żywność, często wytwarzaną według starodawnych, rodzinnych receptur promować będą wystawcy na Targach Smaki Regionów. Na ekspozycji nie zabraknie m.in. wina, nalewek, serów, wędlin, dżemów oraz innych specjałów charakterystycznych dla poszczególnych części Polski.

W założeniu organizatorów, ekspozycja ma wspierać rozwój produkcji tradycyjnych polskich produktów, promować rodzimą żywność, a także stwarzać warunki do nawiązywania kontaktów handlowych z dużymi odbiorcami, takimi jak sieci delikatesów, czy restauracji.

Targi potrwają do 15 września.