Szczegóły projektu przedstawił podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach prezes polskiego oddziału spółki Sandvik Mining and Construction, Andrzej Jagiełło. Budowana "pod klucz" odkrywkowa kopalnia ma ruszyć w październiku, a najdalej w listopadzie tego roku.

W Tłumaczowie znajdują się duże pokłady melafiru, który dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na niskie temperatury wykorzystywany jest w budownictwie, głównie drogowym i kolejowym.

Wydobycie surowca w Tłumaczowie rozpoczęło się w latach 30. ubiegłego wieku. Po długiej przerwie, półtora roku temu, wydobycie wznowiła w Sudetach spółka Strateg Capital. To ona zleciła Sandvikowi budowę w tym miejscu nowej kopalni, wyposażonej m.in. w kruszarki, odpowiednie młoty i przesiewacze.

>>> Zobacz też: Kompania Węglowa w 3 lata chce zwiększyć moce o ok. 3 mln ton

Przedstawiciele wykonawcy zapewniają, że kopalnia będzie należeć do najnowocześniejszych i największych w swojej kategorii w kraju. Zakład zbudowano od podstaw - od fazy projektu, poprzez budowę i dostawę maszyn, po uruchomienie. Wielkość wydobycia docelowo sięgnie 2,4 mln ton melafiru rocznie, co wystarczy na ok. 30 lat eksploatacji.

Sandvik Mining and Construction z grupy Sandvik należy do największych światowych firm w branży budowy kopalń surowców skalnych. Jej polski oddział dostarcza sprzęt i usługi m.in. dla kopalni Bogdanka, KGHM Polska Miedź oraz czeskiego producenta węgla koksującego - OKD.

W ubiegłym roku Sandvik Mining and Construction wypracowała globalne przychody wartości ponad 15,5 mld zł (z czego ponad 365 mln zł w Polsce), co daje jej pozycję jednego z największych producentów w tej kategorii na świecie. Przed nią znalazła się m.in. firma Caterpillar, a za nią np. polska spółka Kopex, która miała ponad 1 mld zł przychodów.

Jak powiedział Jagiełło, polska spółka docelowo dąży do rocznego poziomu przychodów rzędu 1 mld zł, wobec 365 mln zł w ubiegłym roku.

Grupa Sandvik to globalny koncern wyspecjalizowany m.in. w produkcji narzędzi ze stali i stopów specjalnych, wyposażenia dla górnictwa oraz dla inżynierii lądowej. Grupa zatrudnia 44 tys. pracowników w 130 krajach. W Polsce działają dwie spółki grupy Sandvik: Sandvik Polska (produkcji narzędzi skrawających, stali kwasoodpornej, materiałów elektrooporowych i taśm transporterowych) oraz Sandvik Mining and Construction sp. z o.o. Z siedzibą w Tychach.