Szef rządu wystąpił w środę podczas inauguracji Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Gratulował mołdawskiemu premierowi Vladowi Filatowi, który został laureatem nagrody Forum za rok 2010.

Według Tuska, m.in. właśnie Mołdowa "pokazuje Europie i całemu światu, że jeśli ma się odwagę, determinację, wyobraźnię, jeśli wie się, o co chodzi, można uzyskiwać nadzwyczajne efekty". "Jeszcze kilka lat temu nikt nie mówiłby na serio, że droga do Europy, droga do tak bliskich nam standardów w wykonaniu Gruzji i Mołdowy będzie taka szybka" - mówił polski premier.

"Ona nie jest ani krótka, ani prosta, ale skracamy czas dochodzenia do Wspólnoty tych dwóch narodów, tych dwóch państw, dzięki determinacji politycznego przywództwa i w Gruzji, i w Mołdowie. Dzięki odwadze budowania tych standardów, które także z naszego kraju przez lata wysiłku uczyniły pełnoprawnego uczestnika tej najlepszej do wyobrażenia wspólnoty politycznej i gospodarczej, jaką jest UE" - podkreślił Tusk.

Jak powiedział, determinacja i odwaga premiera Filata oraz "determinacja całej Mołdowy, niech będzie ważnym znakiem dla wszystkich sceptyków i malkontentów, którzy korzystając z tego, że żyją, działają, gospodarują we wspólnocie europejskiej, kwestionują samą jej istotę i fundamenty".