Już cztery banki oferują lokaty z oprocentowaniem powyżej 7 proc. brutto w skali roku. W porównaniu z poprzednim półroczem, to bardzo korzystna propozycja.

„Niepewna przyszłość depozytów antypodatkowych wciąż działa na korzyść klientów, bo ci zyskują dostęp do coraz bardziej zyskownych lokat. Co najmniej 13 banków zmodyfikowało ofertę depozytową podczas ostatniego miesiąca”, pisze Michał Sadrak z Open Finance. Przy czym, z rankingu wynika, że zdecydowana większość zmieniła oprocentowanie na korzyść klientów. Banki podwyższają najchętniej oprocentowanie na lokatach krótko- i średnio-terminowych. Według wyliczeń Open Finance, średnie oprocentowanie na kwartalnych lokatach wynosi już 4,93 proc. brutto, a na półrocznych i rocznych odpowiednio 5,02 i 5,07. proc. brutto. Natomiast niewielkie spadki notują depozyty dwuletnie.

Open Finance porównał nominalne oprocentowanie lokat bankowych. Wśród miesięcznych lokat zdecydowanie najwięcej dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo. Po miesiącu trzymania depozytu w tych bankach stopa zwrotu wynosi 3,7 proc. Z kolei lokata kwartalna (3 miesiące) najlepiej opłaca się w Meritum Banku (6,8 proc.). Dodatkowo „Bank Meritum pozwala po założeniu konta osobistego uruchomić jeden depozyt do wysokości 10 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 6,83 proc. w skali roku. To mniej więcej tyle co 8,43 proc. na tradycyjnej lokacie, od której pobierany jest 19-proc. podatek. Wśród lokat półrocznych wygrywa FM Bank ze stawką 5,8 proc. (7,16 proc. brutto).

Analityk ostrzega, że wybierając lokatę należy dokładnie przyjrzeć się warunkom, ponieważ od kilku miesięcy coraz częściej są one obwarowane dodatkowymi ograniczeniami, takimi jak na przykład możliwości skorzystania z tylko jednej lokaty przez jednego klienta, albo konieczności przeniesienia nowych środków do banku.

>>> Czytaj też: Rekordowy poziom oszczędności w Polsce. 95 mld zł poza systemem bankowym

„Najwięcej podwyżek w trakcie ostatniego miesiąca wprowadziły Bank BPH, Eurobank oraz FM Bank. Pojedyncze, również korzystne zmiany, wdrożyły Bank Millennium, Getin Bank, Invest Bank, Meritum Bank oraz Volkswagen Bank. Największym zaskoczeniem dla rynku okazało się wprowadzenie kwartalnej lokaty z dzienną kapitalizacją w PKO Banku Polskim, gdzie większościowym akcjonariuszem wciąż jest skarb państwa. Możliwość omijania podatku Belki co prawda została wprowadzona późno, ale już nikt nie powie, że gigant polskiej bankowości oferuje wyłącznie archaiczne produkty depozytowe.” – czytamy w komentarzu Michała Sadraka.

Wraz z podnoszeniem nominalnego oprocentowania lokat, banki skutecznie pozyskują klientów. W lipcu na depozytach terminowych w bankach przybyło prawie 4 mld , najwięcej od lutego 2009 roku.

>>> Czytaj też: Ranking lokat bankowych - sierpień 2011