Od rozpoczęcia budowy gazociągu, który połączył drogą morską Rosję i Niemcy, w kwietniu 2010 roku układanie rur odbywa się 24 godziny na dobę. Wcześniej, w 2008 roku, jego budowa była wstrzymana z powodu kryzysu finansowego. Gazociąg poprowadzony jest na dnie Morza Bałtyckiego. Całkowita jego długość to 1220 km, z czego 1189 to odcinek podmorski. Odcinki końcowe będą przebiegać przez wody terytorialne Niemiec i Rosji. Pozostała część przez strefy ekonomiczne Szwecji, Finlandii i Danii. Tempo układania podmorskiego odcinka gazociągu szacowane jest na około 2,5 km dziennie.

PAP przygotował krótki film, o tym jak przebiegała budowa tego ogromnego symbolu rosyjskiej potęgi w Europie. Aby go zobaczyć kliknij w poniższy link:

http://www.youtube.com/watch?v=HdRswlqJ-eg

We wtorek Rosjanie oficjalnie napełnili gazem technicznym Gazociąg Północny. Dla Polski to zła wiadomość, ponieważ od tej pory Rosjanie mogą prowadzić wymianę handlową gazu ziemnego z Niemcami z pominięciem naszego kraju oraz wszytkach państw bałtyckich. Premier Władimir Putin zapowiedział również, że na początku listopada do użytku zostanie oddana pierwsza nitka rurociągu naftowego BTS-2 (druga część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego).

Gazociąg Północny był budowany przez konsorcjum Nord Stream, do którego należą firmy E.ON i BASF oraz rosyjski Gazprom, będący operatorem Gazociągu.