„Największym bankom świata po raz kolejny przychodzi się mierzyć z niepewnością i zamieszaniem na światowych rynkach. Przez ostatnie kilka lat te potężne instytucje finansowe jednak wiele się nauczyły, bowiem maja one znacznie lepsze bilanse oraz strukturę kapitałową niż w 2008 r., czyli w momencie uderzenia globalnego kryzysu finansowego” – czytamy w komentarzu Global Finance do rankingu największych banków świata.

>>> Czytaj również: Oto firmy, na których Niemcy zbudowały potęgę gospodarczą

Całkowite aktywa 50 największych banków świata wyniosły 61 bln dol. Listę otwiera francuski gigant BNP Paribas z wysokością aktywów przekraczającą 2,66 bln dol. Zaraz za BNP Paribas uplasował się niemiecki Deutsche Bank z kwotą 2,54 bln dol. Trzecie miejsce zajął brytyjski HSBC Holdings z całkowitą wysokością aktywów na poziomie 2,45 bln dol.

>>> Polecamy: Najbardziej znienawidzone firmy w USA

Kolejne miejsca na liście okupują Brytyjczycy – na czwartym miejscu znalazł się Barclays (2,33 bln dol.) i The Royal Bank of Scotland (2,27 bln dol.). Pierwszy amerykański bank – Bank of America - zajął dopiero szóstą pozycję z kwotą 2,26 bln dol.

Kolejne miejsca przypadły francuskiemu Credit Agricole (2,1 bln dol.) oraz amerykańskiemu JPMorgan Chase (2,1 bln dol.).

Dziewiąte miejsce po raz pierwszy w historii przypadło chińskiemu Industrial & Commercial Bank of China (2,03 bln dol.), który w tym roku przebił się do pierwszej dziesiątki. W ubiegłym roku ICBC zajmował 11. miejsce.

Pierwszą dziesiątkę zamyka amerykański gigant Citigroup z całkowitą wysokością aktywów na poziomie 1,9 bln dol. W zestawieniu 50 największych banków świata nie znalazł się żaden polski bank.