EURUSD, EURPLN – grunt pod obniżkę?

Od dłuższego czasu wskazywaliśmy, iż rynek stóp procentowych sugeruje wyraźne spadki na parze EURUSD i teraz możemy realizować taki scenariusz. Zarówno z tego obrazu, jak i z obrazu technicznego wynika, iż poziomy poniżej 1,35 nie są nierealne.

Słabość euro szkodzi też polskiej walucie, która coraz silniej traci na wartości wobec euro i (szczególnie) dolara i to przy nienajgorszej sytuacji na globalnych rynkach akcji. Tym samym wzrost notowań EURPLN w pobliże 4,40, a USDPLN nawet do 3,30 jest możliwy, choć podkreślamy jednocześnie, iż oznacza to pogłębiające się niedowartościowanie polskiej waluty.

Rynki akcji – jesienne nadzieje

Rynki dość sceptycznie zareagowały na wystąpienie prezydenta Obamy i wcześniejsze przemówienie szefa Fed. Po części wynika to z faktu, iż „obietnice” zostały już zdyskontowane we wzrostach we wtorek i środę. Jednak niewykluczone, że szykuje się nam „pakiet”, który może – w pewnych okolicznościach – poprawić nastroje na rynkach na nieco dłużej.

Prezydent Obama „podbił” stawkę i ogłosił plan na sumę 447 mld USD, z czego ponad połowa to miałyby być obniżki podatków. To ważne, gdyż jest to ukłon w stronę Republikanów. Jednocześnie Bernanke mówi, iż Fed będzie dyskutował o ekspansji na wrześniowym posiedzeniu i możliwe, iż Fed zdecyduje się na wydłużenie zapadalności trzymanego długu, pomagając w ten sposób zadłużonym gospodarstwom domowym. Takie spójne działanie mogłoby pomóc rynkom, jednak potrzebne jest spełnienie kilku warunków:

Dane – jeśli inwestorzy będą obserwować dalszy silny spadek aktywności, plan może nie wystarczyć aby powstrzymać wyprzedaż

Oszczędności – bieżąca ekspansja fiskalna musi iść w parze z propozycją reform strukturalnych, inaczej szybko odezwą się agencje ratingowe; o ile partie mogą porozumieć się ws. ekspansji, porozumienie co do oszczędności może być trudniejsze

Europa – inwestorzy muszą wiedzieć na czym stoją, a na razie w kwestii Grecji mamy „zawieszenie broni”; ta niepewność paraliżuje rynki

W kalendarzu – G7

Nie licząc kanadyjskich danych z rynku pracy (13.00, konsensus +24,2 tys.) dziś nie ma publikacji istotnych danych makro. Rozpoczyna się za to szczyt G7. Niewykluczone, iż administracja Obamy będzie chciała zachęcić pozostałych członków klubu do podjęcia działań zmierzających do przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. Powielanie lub publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody X- Trade Brokers DM S. A. jest zabronione.