Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,74 USD do 85,50 USD.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,22 USD do 111,55 USD za baryłkę.

WTI na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 2 proc. po tym, jak osłabiło się euro do amerykańskiego dolara. Była to reakcja na spekulacje, że bankructwo Grecji wywoła kryzys w systemie bankowym w Europie.

Komisja Europejska poinformowała w niedzielę, że w najbliższych dniach wyśle do Grecji ekipę ekspertów, aby - po ogłoszeniu przez Ateny nowych środków ograniczenia deficytu - do końca września zawrzeć porozumienie w sprawie wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

W niedzielę grecki rząd ogłosił nowe środki mające na celu zmniejszenie deficytu.

Na początku września eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyjechali niespodziewanie z Grecji, kiedy mieli umożliwić lub zablokować wypłatę kolejnej transzy pożyczek, których Ateny pilnie potrzebują, aby uniknąć bankructwa. Niedzielne oświadczenie greckiego rządu było warunkiem powrotu ekspertów.

"Ceny ropy są związane z perspektywami wzrostu w globalnej gospodarce" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets Asia Pacific Pty w Sydney.

"Jakikolwiek negatywny sentyment związany ze wzrostem w światowej gospodarce wpływa na ceny ropy i jest to jeden z powodów, że mamy takie mocne spadki cen WTI" - dodaje.

Ropa w USA staniała w piątek o 1,81 USD do 87,24 USD/b. Rdr ceny surowca w USA są obecnie wyższe o 11 proc.