Bardzo niepokojące informacje o Grecji, które napływają z rynków kredytowych sprawiły, że Niemcy coraz poważniej zaczęły się przygotowywać na greckie bankructwo.

>>> Czytaj też: Kryzys może sprawić, że za 5 lat Grecy będą żyć gorzej od Polaków

Rentowność dwuletnich greckich obligacji skarbowych wzrosła dziś o 12 punktów bazowych do rekordowego poziomu 57,10 proc. o godzinie 8:25 rano w Londynie, zaś około południa wynosiła już 58,8 proc. Greckie swapy kredytowe, które mają zabezpieczać pięcioletnie obligacje, zamknęły się w piątek, 9. sierpnia na rekordowym poziomie 3500 punktów bazowych.

>>> Polecamy: Sekretarz FDP: Nie można wykluczyć, że Grecja opuści strefę euro

“Wygląda na to, że Niemcy przygotowują się na greckie bankructwo” – komentuje Jacques Cailloux, główny ekonomista Royal Bank of Scotland Group Plc w Londynie. Jak dodaje ekonomista, coraz bardziej widoczne jest zmęczenie. Być może Niemcy nie są pierwszym krajem, który zaczął się przygotowywać do bankructwa Hellady”.

Członkowie niemieckiego rządu debatują, jak zabezpieczyć niemieckie banki na wypadek niewypełnienia przez Grecję warunków cięć budżetowych, ustalonych w ramach pakietu pomocowego oraz nieotrzymania transzy kredytu w ramach bailoutu.