BOŚ

Bank Ochrony Środowiska (BOS) nie wyklucza oferty nowych akcji bez prawa poboru jeszcze w tym roku, jeśli warunki rynkowe będą sprzyjające. Na 23 września zwołane jest nadzwyczajne walne zgromadzenie banku, które zdecyduje m.in. o wartości emisji, poinformował prezes Mariusz Klimczak. "Termin jest uzależniony od sytuacji na rynku. 23 września jest nadzwyczajne walne, które podejmie uchwały. To z kolei umożliwia złożenie prospektu w KNF. Zakładając zatwierdzenie prospektu przez KNF w IV kw., teoretycznie emisja mogłaby być w tym roku, ale nie mamy ściśle określonych terminów" - powiedział Klimczak dziennikrazom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prezes poinformował, że maksymalna liczba akcji w ofercie mogłaby sięgnąć 8,4 mln. Przy obecnej wycenie banku dałoby to blisko 480 mln zł.

Elstar Oils

Archer Daniels Midland Nederland B.V. (ADM) podniósł cenę w wezwaniu na akcje spółki Elstar Oils (ELSTAROIL) do 6,50 zł za walor z 5,50 zł, poinformowali pełnomocnicy ADM w komunikacie. Ponadto obniżeniu uległa minimalna liczba akcji, których objęcie oznaczać będzie skuteczność wezwania - liczba ta została zmniejszona do 50,9% kapitału z 80,0%.>>>>  

Eurocash

Eurocash rozpoczął postępowanie arbitrażowe dotyczący realizacji umowy, na podstawie której ma nastąpić przejęcie Grupy Tradis od Emperia Holding, poinformowała spółka w komunikacie. Spółka nadal podtrzymuje chęć sfinalizowania transakcji za ustaloną wcześniej kwotę ok. 926 mln zł. "Celem postępowania jest orzeczenie przez trybunał arbitrażowy o dwóch kwestiach: potwierdzenie, że umowa inwestycyjna dotycząca przejęcia Grupy Tradis nadal obowiązuje oraz potwierdzenie, że cena w transakcji jest równa tzw. wartości bazowej, tj. około 926 mln zł. Postępowanie zostało rozpoczęte po tym, kiedy na początku września br. Sąd Okręgowy w Lublinie, IX Wydział Gospodarczy uznał roszczenia Eurocash za prawdopodobne i postanowił o ich zabezpieczeniu" - czytamy w komunikacie. Zgodnie z postanowieniem sądu, udziały Grupy Tradis nie mogą być sprzedawane, czy obciążane - aż do zakończenia postępowania arbitrażowego w tej sprawie.

MCI Management

Nadzwyczajne walne zgromadzenie MCI Management zdecydowało o obniżeniu ceny minimalnej w programie skupu akcji prowadzonym przez spółkę, podała spółka w komunikacie. MCI tłumaczył wcześniej, że z powodu spadku ceny akcji spółka nie mogła prowadzić skupu akcji własnych.
"Zmianie uległ punkt 6 programu odkupu, który otrzymał następującą treść: minimalna cena nabycia akcji własnych w trakcie realizacji programu odkupu: Minimalna cena jednostkowa za akcję, nabywaną w trakcie programu odkupu akcji, nie może być niższa niż 1 zł" - głosi komunikat.

W odrębnym komunikacie spółka poinformowała, że "wznawia skup akcji własnych w ramach realizacji programu odkupu akcji własnych spółki, którego realizacja została zawieszona z dniem 1 sierpnia 2011 r. z uwagi na wejście spółki z dniem 1 sierpnia 2011 r. w okres zamknięty". W końcu sierpnia prezes spółki Tomasz Czechowicz informował, że MCI Management zamierza skupić 1% akcji własnych we wrześniu, po tym jak dokonał buy-backu 1-proc. akcji w lipcu. Program, który zakłada skup do 5% akcji, ale nie więcej niż 2% kwartalnie może być zrealizowany do czerwca 2012 r.

Orco Property Group

Firma deweloperska Orco Property Group (ORCOGROUP) podtrzymuje plany oddania Złotej 44 w grudniu 2012 r. oraz budapesztańskiego centrum Vaci 1 w końcu 2011 r.>>>>  

NFI EM&F

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium podnieśli rekomendację dla spółki NFI Empik Media & Fashion (NFIEMF) do "kupuj" z "akumuluj", ale obniżyli cenę docelową do 11,1 zł z 20,4 zł, wynika z raportu z 5 września.>>>>  

NG2 - CCC

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium obniżyli rekomendację dla spółki NG2 (CCC) do "neutralnie" z "akumuluj" i obniżyli cenę docelową do 48,2 zł z 59,4 zł, wynika z raportu z 5 września. W dniu wydania rekomendacji kurs wynosił 43,6 zł.>>>>  

GPW

Analitycy Espirito Santo Investment Bank obniżyli wycenę dla akcji GPW do 47,4 zł z 51,7 zł i jednocześnie podtrzymali rekomendację "neutralnie", wynika z raportu datowanego na 9 września.>>>>  

LPP

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium obniżyli rekomendację dla spółki LPP do "neutralnie" z "akumuluj" i obniżyli cenę docelową do 2038 zł z 2480 zł, wynika z raportu z 5 września.>>>>   

Stalprodukt

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium podnieśli rekomendację dla spółki Stalprodukt do "neutralnie" z "redukuj" i podnieśli cenę docelową do 262,0 zł z 219,0 zł, wynika z raportu z 2 września.>>>>  

XSystem

Spółka handlowa XSystem zadebiutuje na NewConnect w wtorek, 13 września. Będzie to 307. spółka notowana oraz 127. debiut w tym roku na alternatywnym rynku akcji GPW. XSystem przeprowadził ofertę prywatną akcji serii C o wartości 600 tys zł, po 1,50 zł za akcję. Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną sprzętu, materiałów eksploatacyjnych, oprogramowania i specjalistycznych usług wykorzystywanych dla szeroko pojętego procesu drukowania i obiegu dokumentów w organizacjach.

Koelner

Grupa Koelner wyda 60 mln zł w latach 2011-2014 na inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, produkcję i nowe technologie oraz infrastrukturę - poinformował dziennikarzy Radosław Koelner, prezes spółki. Dodatkowo 5-7 mln USD może kosztować grupę inwestycja w nowy zakład produkcyjny na Bliskim Wschodzie. Decyzja o uruchomieniu projektu ma zostać podjęta w przyszłym roku.

"Inwestycje mają zwiększyć wydajność zakładów produkcyjnych i sprawić, by portfolio naszych produktów było bardziej innowacyjne. W latach 2011-2014 CAPEX sięgnie 60 mln zł (...) Mamy 24 projekty inwestycyjne, o wielkości od kilkuset tysięcy do kilku milionów zł. Struktura naszego asortymentu nie wymaga od nas wielkich nakładów" - powiedział podczas konferencji Koelner.

"Chcemy, aby w ciągu 4-5 lat połowa naszych przychodów pochodziła ze sprzedaży produktów innowacyjnych o wyższej marżowości. Obecnie w dziale R&D zatrudniamy 60 osób, a rocznie 1,5 proc. naszych przychodów przeznaczamy na badania i rozwój. W 3-4 lata chcemy dojść do poziomu 2-2,5 proc." - podał.

Dodał, że grupa nosi się również z zamiarem uruchomienia kolejnego, piątego zakładu produkcyjnego, który zostałby zlokalizowany na Bliskim Wschodzie.

"Myślimy o uruchomieniu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w Dubaju. Decyzja powinna zostać podjęta w przyszłym roku i zależy od zwiększenia wolumenu obrotu w regionie Bliskiego Wschodu. Koszt tego typu inwestycji nie jest wysoki i wynosi ok. 5-7 mln USD" - powiedział prezes.

Obecnie Grupa Koelner dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi w Łańcucie, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Kaliningradzie

Koelner poinformował, że wszystkie planowane inwestycje będą finansowane głównie przy pomocy kapitałów własnych.

"Chcemy redukować nasze zadłużenie. W tym roku będzie to spadek jedynie o kilka mln zł, ale w roku 2012 obniżka wyniesie 10-15 proc., czyli ok. 20-30 mln zł, w zależności od postępu projektów inwestycyjnych" - powiedział.

"W tym momencie nie czujemy presji finansowej, by wrócić do pomysłu emisji obligacji. Sytuacja rynkowa wyklucza tym bardziej nową emisję akcji. Otoczenie makroekonomiczne jest na tyle wrażliwe, że chcemy realizować na 100 proc. pewne projekty z własnych środków" - dodał.

Zdaniem prezesa możliwy jest natomiast skup akcji własnych Koelnera.

"Buy-back jest niewykluczony. Wycena akcji spółki od początku roku spadła o 30-40 proc. i jest niższa niż w momencie IPO. Nie odzwierciedla to fundamentalnej wartości firmy. Skup akcji może nastąpić pod koniec tego lub na początku przyszłego roku" - powiedział Koelner.

Na pytanie jaka maksymalna kwota mogłaby zostać przeznaczona na buy-back prezes odpowiedział, nie podając szczegółów: "Mamy wolną gotówkę, na pewno będzie to buy-back zauważalny".

W poniedziałek około godz. 12.15 za jedną akcję spółki płacono 9,25 zł, po ponad 0,5-proc. spadku.

Grupa Koelner spodziewa się, że jej przychody będą rosły w tempie dwucyfrowym do roku 2014. Mają w tym pomóc planowane inwestycje oraz efektywna organizacja sprzedaży. W 2012 roku marża EBIT ma osiągnąć 10 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes grupy, Radosław Koelner. W przyszłym roku grupa pomyśli o akwizycjach.

"Biorąc pod uwagę wyniki osiągnięte przez grupę w I półroczu, a także sprzedaż z lipca i sierpnia, które historycznie należą do słabszych miesięcy w roku, mamy podstawę, by twierdzić, że dwucyfrowa dynamika wzrostu przychodów w tym roku jest niezagrożona. Należy pamiętać, że okresem żniw w naszej branży są wrzesień i październik" - powiedział dziennikarzom Koelner.

Poinformował, że do końca roku branży będzie sprzyjać stabilizacja cen surowców, które od dwóch miesięcy charakteryzuje korekta wyrównawcza, po znacznych wzrostach w I połowie roku. Jego zdaniem spadek cen surowców może nastąpić także w IV kwartale tego roku lub w I kwartale roku następnego.

Prezes dodał, że spodziewa się dwucyfrowej dynamiki wzrostu sprzedaży do roku 2014, ze względu na plany inwestycyjne grupy (CAPEX 60 mln zł na lata 2011-2014) poprawiające wydajność zakładów produkcyjnych grupy oraz unowocześniające asortyment, a także w związku z poprawą efektywności sprzedaży.

Koelner zwrócił uwagę na fakt, że na 30 czerwca tego roku marża EBIT spółki wynosiła 7,4 proc., w stosunku do 2,6 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Grupa spodziewa się dalszej poprawy rentowności.

"Liczymy, że w przyszłym roku dojdziemy do poziomu 10 proc." - powiedział.

Prezes poinformował, że dobre perspektywy wśród spółek w grupie wykazuje Koelner Łańcucka Fabryka Śrub, w której zakończono główny proces restrukturyzacji.

"W przypadku tej spółki, portfel zamówień na ten rok jest wypełniony i do końca roku będzie ona pracowała na 90-95 proc. swoich możliwości produkcyjnych, co oznacza 2.300-2.500 ton produkcji miesięcznie, czyli 20 mln zł przychodów miesięcznie" - powiedział Koelner.

"Mocno skoncentrowaliśmy się na rynku przemysłowym oraz automotive i to była słuszna decyzja" - dodał.

Koelner Łańcucka Fabryka Śrub kieruje obecnie 70 proc. swojej produkcji na rynek przemysłowy, 17 proc. na rynek automotive, a 13 proc. na rynek dystrybucji prostych elementów. W roku 2012 udziały te mają stanowić kolejno 70 proc., 25 proc. i 5 proc.

"Chcemy, aby w ciągu dwóch lat produkcja tej spółki wynosiła 4 tys. ton miesięcznie, ale to będzie zależało od tego jak będzie rozwijał się segment automotive. W przyszłym roku planujemy otwarcie nowoczesnej hali produkcyjnej przeznaczonej właśnie dla tej branży" - powiedział Koelner.

Dodał, że nakłady inwestycyjne w kwocie 46,7 mln zł przeznaczone w latach 2011-2014 na Koelner Łańcucką Fabrykę Śrub pozwolą spółce na utrzymanie wysokiej dynamiki przychodów.

Spółka ta wypracowała w I połowie roku 11,4 mln zł zysku netto i 15,6 mln zł zysku na działalności operacyjnej przy 113,9 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Cała Grupa Koelner zanotowała w tym czasie 12,8 mln zł zysku netto wobec 240 tys. zł straty rok wcześniej. EBIT sięgnął 24,3 mln zł w stosunku do 6,9 mln zł przed rokiem. A przychody ze sprzedaży wyniosły 326,5 mln zł wobec 268,3 mln zł w analogicznym okresie roku 2010. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej osiągnął poziom 10,98 mln zł.

Zdaniem Koelnera obecna sytuacja rynkowa sprzyja przejęciom, jednak takiego ruchu w przypadku spółki nie należy się spodziewać w tym roku. Bardziej prawdopodobny jest rok 2012.

"W tym momencie nie planujemy żadnych projektów akwizycyjnych. W przyszłym roku zobaczymy, na jakim etapie będą nasze plany inwestycyjne oraz jak będzie wyglądało otoczenie makroekonomiczne i wówczas się zastanowimy. Na pewno nie będziemy realizować takich projektów szybko" - dodał.

Telestrada

Redukcja zapisów w zaproszeniu spółki Telestrada do składania ofert sprzedaży jej akcji wyniesie 93,65 proc. - poinformowała Telestrada w komunikacie.

Spółka chciała skupić nie więcej niż 200 tys. akcji po 15 zł za sztukę, a akcjonariusze zaoferowali do sprzedaży 3,1 mln akcji.

"Zarząd Telestrada informuje, że na ofertę odkupu akcji własnych Telestrada skierowaną w dniu 22 sierpnia 2011 r. odpowiedziało 40 akcjonariuszy, którzy zaoferowali spółce odkupienie 3.149.702 akcji w cenie 15 złotych za jedną akcję. Spółka oferowała nabycie do 200.000 akcji własnych" - podała spółka w komunikacie.

"Stopa redukcji zapisów wyniesie 93,65 proc. W dniu dzisiejszym akcjonariusze zostaną drogą poczty elektronicznej powiadomieni o liczbie akcji, jakie Spółka jest gotowa odkupić od każdego z nich. Liczba akcji jest zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej mniejszej od liczby wyliczonej w sposób matematyczny" - podano.

Akcjonariusze spółki mogli składać oferty sprzedaży akcji do 9 września 2011 r. do godz. 12.

WZA Telestrady 30 czerwca upoważniło zarząd spółki do nabycia do końca czerwca 2013 r. maksymalnie 400 tys. akcji własnych. Na nabycie akcji własnych spółka utworzyła kapitał rezerwowy w wysokości 3,5 mln zł. Zgodnie z uchwałą spółka może nabyć akcje po cenie minimalnej 6 zł za akcję i cenie maksymalnej 20 zł za akcję.