7 Program Ramowy (7PR) w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR) jest największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim. Jest to program siedmioletni (2007-2013) o budżecie wynoszącym prawie 54 miliardów euro. Spotkanie, podczas którego podsumowano dotychczasowy udział Polski w 7PR, zorganizowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK).

Jak poinformowano na konferencji, dotychczas w ramach 7PR zamknięto 274 konkursy. Nasz kraj w konkursach reprezentowało ponad 7,5 tys. zespołów, spośród których dofinansowanie w wysokości 210 mln euro otrzymało ponad 1,1 tys. Polacy koordynują pracę w 127 projektach 7PR. Pod względem liczby dofinansowanych projektów, Polska zajmuje 12 miejsce w Europie.

"Nie można powiedzieć, że (210 mln euro - PAP) to mało, ale apetyty i potrzeby polskiej nauki są większe" - skomentowała w rozmowie z PAP Anna Wiśniewska z KPK. Kwota, którą przeznaczono dla polskich zespołów stanowi jedynie 11 proc. sumy, o którą ubiegali się wnioskodawcy z naszego kraju. Polskie zespoły cały czas mogą jednak ubiegać się o finansowanie w ramach tego unijnego programu. "Przed nami jeszcze dwa konkursy i budżet dla Polski na pewno się zwiększy - 7PR trwa do 2013 roku" - wyjaśniła Anna Wiśniewska. Według niej, polscy naukowcy mogą uzyskiwać większe dofinansowanie, jeśli lepiej przygotowywać będą wnioski i więcej będą się udzielać na arenie międzynarodowej.

W ocenie dyrektora KPK, dr Andrzej Siemaszki, niezły wynik Polski w 7PR generowany jest w dużej mierze przez polskich naukowców, a nie przez duże przedsiębiorstwa. Jego zdaniem, wśród dużych polskich rynkowych graczy staranie się o środki z 7PR nie jest popularne, bo nie jest powszechne prowadzenie przez przemysł badań. "Polskie przedsiębiorstwa wydają na badania tyle, co przedsiębiorstwa w Luksemburgu. Nasz potencjał jest ograniczony" - ubolewał ekspert i zaznaczył, że sytuacja, w której kraj takiej wielkości jak Polska, tak mało inwestuje w technologie, jest "dramatyczna".

Reklama

7PR jest podstawowym instrumentem realizacji celu strategicznego jaki wyznaczyła w marcu 2000 roku w Lizbonie Rada Europejska: przekształcenie UE w najbardziej konkurencyjną i dynamiczną, opartą na wiedzy gospodarkę na świecie, zdolną do zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego, stworzenia liczniejszych i lepszych miejsc pracy oraz zagwarantowania większej spójności społecznej. Według założeń 7PR, do osiągnięcia tego celu niezbędne są edukacja, badania i innowacje.

Po zakończeniu 7PR, Unia Europejskiej planuje kolejny Program - Horyzont 2020, przewidziany na razie na lata 2014-2020. Skupiał się on będzie głównie na badaniach dotyczących wielkich wyzwań społecznych, podnoszeniu konkurencyjności europejskich firm i jednostek badawczych, a także m.in. na badaniach pionierskich czy tworzeniu infrastruktury badawczej. Program Horyzont 2020 przyjęty ma być w 2013 roku. Planuje się, że jego budżet wyniesie 80 mld euro.