Według innego bliskiego sprawy źródła, na które powołuje się Reuters, w skład delegacji wchodzili szef chińskiego państwowego funduszu inwestycyjnego China Investment Corp. (CIC) Lou Jiwei oraz inne osoby, odpowiedzialne za państwowe lokaty.

>>> Czytaj też: Rentowność włoskich obligacji stale rośnie. Czy Italia powtórzy los Grecji?

Wcześniej dziennik "Financial Times" poinformował, że Włochy zwróciły się do Chin z prośbą o "istotne" zakupy włoskich papierów dłużnych, co pomogłoby złagodzić wątpliwości inwestorów w sprawie ustabilizowania długu publicznego, który sięgnął już 1,9 biliona euro. Natomiast "Wall Stret Journal" doniósł, iż Włosi liczą, że Chińczycy wykupią "znaczne ilości" ich długu. Według tej samej gazety, cytującej osobę bliską sprawy, nie jest jasne, czy w następstwie niedawnych rozmów Pekin rzeczywiście dokona znacznego zakupu włoskich obligacji.

Jak się szacuje, około jedną czwartą liczących 3,2 bln euro rekordowych chińskich rezerw dewizowych stanowią papiery, nominowane w euro.

Były wiceprezes Narodowego Banku Chin Wu Xiaoling powiedział we wtorek Reuterowi, iż "panika" inwestorów w związku z europejskim kryzysem zadłużeniowym jest niepotrzebna, a Chiny są gotowe współpracować z innymi na rzecz zwiększenia zaufania rynków.

"Będziemy nadal wspierać europejskie przedsięwzięcia w celu utrzymania stabilnego euro" - zaznaczył Wu, który jest obecnie członkiem Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu).