"Starty statków transportowych Progres są przewidziane na 30 października bieżącego roku i 26 styczna 2012 roku, zaś załogowych kapsuł Sojuz 12 listopada i 20 grudnia bieżącego roku" - głosi komunikat Roskosmosu. Planowanie kolejnych lotów odbywa się w uzgodnieniu z amerykańską agencą kosmiczną NASA - podkreślono.

To już kolejne odsunięcie w czasie lotu nowej załogi na ISS. Wcześniej przedstawiciel Roskosmosu informował o odłożeniu do końca października planowanej na 22 września podróży kosmonautów na orbitę.

Przesunięcia lotów zapowiedziano po sierpniowej katastrofie bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który rozbił się tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

W następstwie katastrofy Rosja wstrzymała także eksploatację rakiet Sojuz. Tymczasem od chwili zakończenia amerykańskiego programu lotu wahadłowców, rosyjskie statki kosmiczne pozostają jedynym środkiem dostawy zaopatrzenia dla ISS. NASA zawarła też z Roskosmosem kontrakt na załogowe loty w latach 2014-2015 na sumę 753 mln dolarów. Ostrzegła jednocześnie, że trzeba będzie ewakuować stację ISS, jeśli loty statków Sojuz i Progress nie zostaną wznowione przed końcem listopada.

Roskosmos zapewnia, że na ISS są zapasy na trzy miesiące dla przebywających tam sześciu osób. Trzech rosyjskich kosmonautów i amerykański astronauta mają wrócić na Ziemię w piątek, pozostawiając na stacji Rosjanina, Japończyka i Amerykanina.

>>> Zobacz też: Komercyjna Stacja Kosmiczna - pierwszy hotel w przestrzeni kosmicznej (GALERIA)