„We wtorek na rynkach nadzieje przeplatały się z obawami. Widoczne to było również na rodzimym rynku walutowym. Złoty rozpoczął dzień od niewielkiego umocnienia, na fali poprawy nastrojów, co było reakcją na doniesienia Financial Times o możliwym kupnie włoskich obligacji przez Chiny. Inwestorzy jednak szybko zaczęli wątpić w realizację takiego scenariusza. Jak się później okazało wątpliwości były słuszne. Chińczycy są zainteresowani włoskimi aktywami przemysłowymi, a nie obligacjami" – ocenił analityk X-Trade Brokers DM Marcin R. Kiepas.

W jego ocenie, wątpliwości co do zakupu włoskich obligacji oraz spekulacje nt. problemów BNP Paribas, wywindowały przed południem notowania USD/PLN do 3,2134 zł (najwyżej od lipca 2010), a EUR/PLN do 4,3651 zł (najwyżej od lipca 2009).
„Po południu jednak poprawiły się nastroje na rynkach globalnych, co wsparło złotego i pozwoliło mu odrobić straty. Wsparciem dla niego okazał się też Bank Gospodarstwa Krajowego, który kolejny dzień był aktywny na rynku. Z pewnością nie zaszkodziły też, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny, dane o inflacji" – uważa Kiepas.

O zachowaniu krajowej waluty w środę będą niezmiennie decydować spekulacje nt. Grecji (oczekiwany powrót delegacji MFW, UE i ECB do Aten) i innych krajów z grupy PIIGS.

„Źródłem emocji mogą też być spekulacje lub faktyczne decyzje Moody's odnośnie ratingów Włoch i francuskich banków. Potencjalnym impulsem będą również dane makroekonomiczne z Europy i USA"- podsumował analityk.

Przed południem inwestorzy poznają dane z brytyjskiego rynku pracy i raport o produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Po południu sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej i inflacji PPI w USA oraz lipcowy raport o zapasach niesprzedanych towarów.

We wtorek, ok. 17:30 jedno euro kosztowało 4,3404 zł, a dolar 3,1774 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3660. Rano, po godz. 9:40 za jedno euro płacono 4,3346 zł a za dolara 3,1846 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3612.

W poniedziałek, ok. godz. 17:10 kurs złotego wynosił 4,3308 zł za euro oraz 3,1788 zł za dolara. Kurs euro/dolara wynosił 1,3615.