„Kraje te muszą najpierw uporządkować swoją sytuację” – mówił Wen Jiabao na otwarciu Światowego Forum Ekonomicznego w chińskim Dalian.

>>> Czytaj też: Rostowski straszy wojną: Europa jest w niebezpieczeństwie

„Rozwinięte kraje muszą prowadzić politykę monetarną i fiskalną w odpowiedzialny sposób. To co jest teraz najważniejsze w Europie, to zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się kryzysu zadłużenia” – dodał chiński premier.

>>> Polecamy: Najczarniejsze dni w historii światowych giełd

Wypowiedź Jiabao podkopała pojawiający się na azjatyckich giełdach optymizm i nadzieję, że to Chiny pomogą Europie ustabilizować problemy w strefie euro.

Były doradca banku centralnego Chin stwierdził dodatkowo, że Państwo Środka powinno unikać kupna obligacji krajów, których przywódcy wprowadzają zamęt.

Chiński Premier powtórzył wiadomość z czerwca, że Chin są gotowe podać „pomocną dłoń” USA i Europie poprzez inwestycje w tych regionach. W zamian jednak Wen Jiabao wezwał te kraje do otwarcia swoich rynków.

„Chiński premier chciał dac jasną informację, że owszem, Chiny są gotowe pomóc zadłużonym krajom poprzez inwestycje, ale ciężar podjęcia właściwych środków walki z zadłużeniem spoczywa już na barkach rządów tych krajów” – komentuje William Rhodes, starszy doradca z Citigroup Inc.