Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,76 proc. i wyniósł 8.668,86 pkt. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,23 proc. i wyniósł 2.479,05 pkt.

Zdaniem analityków inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na komunikat Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy’ego o sytuacji w Grecji. Emil Szweda, analityk Noble Securities, zwrócił jednak uwagę, że rynek był bardzo wyprzedany i jest już gotowy na bankructwo Hellady.

„Niezależnie od komentarzy francuskich i niemieckich liderów, Europa nadal ma liczne problemy do rozwiązania, które będą wpływać na rynki w najbliższych miesiącach” - powiedziała Belinda Allen, analityk Colonial First State Global Asset Management w Sydney.

Wątpliwości odnośnie do przyszłości gospodarki światowej ochłodziły nastrój inwestorów w Chinach. „Indeks giełdy w Szanghaju wzrósł o 0,2 proc. po tym jak kolejny oficjel (wiceprzewodniczący narodowej agencji planistycznej) przypomniał, że Chiny nie mogą uratować całego świata, ponieważ są krajem gospodarczo mniejszym niż USA, strefa euro czy Japonia” – powiedział Szweda. Ostatecznie indeks zakończył dzień na minusie.

INDEKSY AZJATYCKIE - 15.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)751,7610,071,36%
NIKKEI 2258668,86150,291,76%
HANG SENG19181,50136,060,71%
SHANGHAI SE COMPOSITE2479,05-5,77-0,23%
SHENZHEN SE COMPOSITE1089,832,330,22%
TAIWAN TAIEX7385,68157,212,18%
KOSPI1774,0824,921,43%
S&P/ASX 2004071,7065,901,65%
MSCI ASIA APEX 50744,799,651,31%