Jak podkreślił podczas przemówienia prezes Zelmera Janusz Płocica, w ciągu minionych kilku lat udało się zbudować silną i ekspansywną firmę, która jeszcze 6 lat temu była prywatyzowanym zakładem państwowym.

"Nie możliwe wówczas wydawało się zdobycie pierwszego miejsca na rynku (drobnego sprzętu AGD-PAP) w Polsce i awansowanie do ścisłej czołówki na rynkach państw Europy Środkowej. Dzisiaj Zelmer, jak równy z równym, walczy ze światowymi gigantami i często wygrywa z nimi na rynkach takich krajów jak: Polska, Ukraina, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i wielu innych" - powiedział.

>>> Czytaj też: Zlelmer pod wodzą Janusza Płocicy staje się globalnym graczem

Płocica podkreślił, że obecnie wiele firm przenosi swoją produkcję do Chin, dlatego podjęcie decyzji o zbudowaniu nowego zakładu w Rogoźnicy wymagało wiele odwagi.

"Ale wystarczyło ponad 200 dni i ta fabryka stanęła. W gospodarce nie dzieje się obecnie dobrze, gdybyśmy mieli tylko starą fabrykę, to obawialibyśmy się tego, co może być w przyszłości. A mając tę nową, z jej nowoczesnością, efektywnością, możemy o wiele optymistyczniej patrzeć w przyszłość" - dodał.

Wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik, który także obecny był na uroczystości, powiedział, że dzięki nowej inwestycji marka Zelmer będzie nadal kojarzona z Rzeszowem. "Cieszę się także, że miejsca pracy pozostaną na Podkarpaciu" - dodał.

Nowy zakład Zelmera powstał w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, w podstrefie w Rogoźnicy, która należy do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Obiekt ma powierzchnię ponad 32 tys. m. kw. Koszt jego powstania to ok. 45 mln zł.

W fabryce zamontowanych jest 13 linii montażowych, produkowane na nich będą odkurzacze oraz sprzęt kuchenny. Ponadto w zakładzie Zelmer zamierza wytwarzać drobny sprzęt AGD nie tylko pod własną marką, lecz również na zlecenie innych firm - tak, aby lepiej wykorzystać potencjał produkcyjny. Pierwszy tego typu kontrakt został już podpisany, i w Rogoźnicy produkowane będą ekspresy do kawy dla jednej ze znanych zagranicznych firm.

Poprzedni zakład Zelmera był lokowany w centrum Rzeszowa. Zelmer jest największym producentem drobnego sprzętu AGD w Polsce; zatrudnia około 2 tys. osób.

>>> Czytaj też: Zelmer miał 31,39 mln zł zysku netto w I poł. 2011 r.