Inwestorzy optymistycznie zareagowali na te doniesienia. Europejskie giełdy mocno poszybowały w górę. Niemiecki DAX zyskuje 3,5%, a francuski CAC40 rośnie o 3,7%. Mocno, bo o 4,5%, rośnie też WIG20, wracając powyżej 2300 pkt. Na tej fali rynkowego optymizmu drożeją również inne ryzykowne aktywa. W tym polski złoty. Kurs USD/PLN, który jeszcze wczoraj testował poziom 3,2183 zł (najwyżej od lipca 2010), spadł do 3,0924 zł. EUR/PLN wyznaczył natomiast dzienne minimum na 4,3047 zł. W środę za euro trzeba było zapłacić 4,4041 zł i był to najwyższy kurs od ponad 2 lat.

W ostatnich dniach rynki i media spekulowały, że niektóre europejskie banki mają problemy z pozyskiwaniem finansowania w dolarze. W tym kontekście wymieniało się francuski BNP Paribas (bank zaprzeczał). Widać też było wzrost kosztu finansowania w tej walucie. Obecnie ten problem znika. Przynajmniej do końca roku. Za dobrą monetę trzeba też wziąć to, że największe banki centralne działają razem. Jak również to, że działają w sposób wyprzedzający.

Organizowane przez ECB operacje płynnościowe, jakkolwiek zostały optymistyczne przyjęte, nie są przepustką do trwałej zmiany nastrojów na rynkach finansowych. To w dalszym ciągu wymaga przede wszystkim uzdrowienia sytuacji w Strefie Euro.