EBC przeprowadzi koordynowane z Fed, oraz bankami centralnymi Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Szwajcarii trzy oddzielne trzymiesięczne pożyczki dolarowe, o stałym oprocentowaniu, aby zapewnić, że europejskie banki mają wystarczające zasoby amerykańskiej waluty do końca tego roku, napisano w komunikacie - poinformował PAP.

W reakcji na komunikat EBC, euro umocniło się do 1,3864 w stosunku do dolara.

>>> Czytaj też: Oficjalne prognozy: już niedługo wzrost gospodarczy w UE stanie w miejscu

„Inwestorzy optymistycznie zareagowali na te doniesienia. Europejskie giełdy mocno poszybowały w górę. Niemiecki DAX zyskuje 3,5%, a francuski CAC40 rośnie o 3,7%. Mocno, bo o 4,5%, rośnie też WIG20, wracając powyżej 2300 pkt. Na tej fali rynkowego optymizmu drożeją również inne ryzykowne aktywa. W tym polski złoty”, skomentował Marcin r. Kieras z X-Trade Brokers.

>>> Czytaj też: Cena złota rośnie od jedenastu lat. W tym roku dobije do 2000 dolarów

Tuż po ogłoszeniu komunikatu złoty umocnił się do euro o 2 proc. To najbardziej gwałtowna reakcja złotego do euro od listopada 2010 roku, napisał Bloomberg.

Na polskiej giełdzie WIG 20 urósł do najwyższego poziomu od miesiąca. Około 15:40 warszawski indeks zyskiwał 3,8 proc. i wynosił 2291,53 pkt. Akcje PKO BP, największego polskiego banku, podskoczyłu o 4,9 proc. i kosztowały 31,84 zł. Rosły też notowania innych banków. Pekso SA, drugi największy bank w kraju, zyskał aż 6 proc.

>>> Czytaj też: Chiny mogą kupować europejskie obligacje, ale tylko w miarę swoich możliwości

Podobnie zareagowały spółki energetyczne. KGHM Polska Miedź SA umacniała się o 6,5 proc. do poziomu 132,5 zł za akcję.