Jak poinformował w czwartek lizboński dziennik "Diario Economico", przedstawiciele chińskiego inwestora odbyli "kolejną rundę negocjacji w sprawie przejęcia udziałów w EDP". "W tym tygodniu władze China Power Internacional Development spotkali się zarówno z członkami rządu Pedro Passosa Coelho, jak i z kierownictwem grupy EDP", ujawniła portugalska gazeta.

Z informacji, do których dotarł dziennik "Diario Economico" wynika, że najpoważniejszym konkurentem Chińczyków do kupna udziałów EDP są niemiecki koncern E.ON oraz francuski GDF Suez.

Pod koniec sierpnia br. rząd Pedro Passosa Coelho potwierdził, że zamierza do końca br. sprywatyzować 24,9 proc. udziałów, jakie państwo posiada w EDP.

Zdaniem ekspertów, potencjalne przejęcie przez Chińczyków udziałów w EDP pozwoliłoby azjatyckiemu inwestorowi na wejście na polski rynek, gdzie Portugalczycy poprzez zależną spółkę EDP Renewables Polska obsługują dwie elektrownie wiatrowe w Korszach i Margoninie. "Dzięki nabyciu EDP, firma China Power Internacional Development weszłaby w branżę energii odnawialnej, w której dotychczas nie funkcjonowała", odnotowała lizbońska gazeta.

W skład Grupy EDP wchodzi firma EDP Renewables, trzeci największy na świecie operator elektrowni wiatrowych. Poza ojczyzną posiada ona swoje przedstawicielstwa w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Włoszech, Belgii, Kanadzie, Rumunii oraz w Wielkiej Brytanii.

Założona w 1994 r. China Power Internacional Development jest jednym z pięciu największych państwowych koncernów energetycznych w Chinach. Od 2004 r. firma notowana jest na giełdzie w Hongkongu.