Dzisiejszy optymizm i poprawa nastrojów wśród inwestorów oparta jest na dobrych wiadomościach fundamentalnych jakie napłynęły po wczorajszym spotkaniu na linii Berlin-Paryż-Ateny o których szerzej pisałem we wczorajszym komentarzu. Europejscy politycy zapewnili po spotkaniu, że rozpadu strefy euro nie będzie, a Grecja zachowa płynność finansową. Ateny zapewniły również, że niezwłocznie przystąpią do realizacji planów umożliwiających im otrzymanie kolejnej transzy pomocowej. Te postanowienia wpłynęły znacząco na wartość wspólnej waluty, która odreagowała i zaczęła zyskiwać na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Para EURUSD o godzinie 15.50 notuje 1.3861. Wczoraj na koniec sesji ta para walutowa zanotowała poziom 1.3739, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3936 i jego wybicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu 1.4095 ( z dnia 9 września ) tak więc tuż powyżej psychologicznego poziomu 1.40. Dobrym akcentem obijającym się na notowaniach wspólnej waluty była wypowiedź prezydenta Chin Wen Jabao, który zadeklarował swoją pomoc Europie pod warunkiem, że będzie przemawiać jednym głosem. Odpowiedzią w tym kierunku wydaje się być propozycja szefa Komisji Europejskiej ( Jose Manuel Barroso) o wypuszczeniu euro obligacji, które pozwoliłyby na wspólne pożyczanie kapitału oraz gwarantowanie wypłacalności krajów zadłużonych właśnie takich jak Grecja.

Takie zapowiedzi miały bardzo dobry wydźwięk nie tylko na euro ale również na złotego, który z nich skorzystał i zaczął się umacniać względem innych najważniejszych walut na świecie. Para CHFPLN dzisiaj o godzinie 16.00 oscyluje na poziomie 3.5882 podczas gdy jeszcze na koniec wczorajszego dnia osiągnęła 3.6423 tak więc była notowana powyżej psychologicznego poziomu 3.60. Dzisiejsze minimum wynosi 3.5712 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku poniedziałkowego dołka na poziomie 3.5549.

Polski złoty również umocnił się w stosunku do euro po tym jak dzisiaj minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że nie dostrzega zagrożeń ze strony kursu walutowego, a ponadto uważa polskie fundamenty za silne. Potwierdził również zgodność z prognozą Komisji Europejskiej odnośnie tegorocznego tempa wzrostu PKB w wysokości 4 proc. dla Polski. Para EURPLN o godzinie 16.10 notuje 4.3289. Na koniec wczorajszej sesji osiągnęła 4.3865, a dzisiejsze dolne ekstremum wynosi 4.3039 i jego przebicie daje szansę na przełamanie psychologicznego poziomu 4.30.