Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.778,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc. Na giełdzie tona miedzi w dostawach na listopad była wyceniana po 65.750 juanów (10.300 USD), po wzroście o 1 proc.

Europejski Bank Centralny będzie prowadził działania płynnościowe we współpracy z amerykańską Rezerwą Federalną oraz kilkoma innymi bankami centralnymi, w ramach których udzielone zostaną pożyczki europejskim bankom - poinformował EBC w komunikacie w czwartek.

EBC przeprowadzi koordynowane z Fed oraz bankami centralnymi Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Szwajcarii trzy oddzielne trzymiesięczne pożyczki dolarowe, o stałym oprocentowaniu, aby zapewnić, że europejskie banki mają wystarczające zasoby amerykańskiej waluty do końca tego roku - napisano w komunikacie.

"Mamy rajd cen, ale nie uważam, że jest to sygnał, iż rozwiązano problemy" - mówi Peter Richardson, główny ekonomista ds rynków metali w Morgan Stanley Australia Ltd.

"Jest to po prostu zyskanie trochę czasu na znalezienie rozwiązań" - dodaje.

W tym tygodniu miedź staniała o 0,6 proc. 14 września cena miedzi spadła do 8.590 USD za tonę, najniższego poziomu od 11 sierpnia.