"Utworzenie bazy rakietowej w Polsce to część trzeciej i czwartej fazy rozmieszczania w Europie systemu tarczy antyrakietowej, którego celem jest przechwytywanie balistycznych rakiet międzykontynentalnych" - oznajmił Rogozin.

>>> Czytaj też: "Hospodarzske noviny" o nowym interkonektorze: rurociąg dramatycznie obniży zależność od Rosji

"Tymi porozumieniami Stany Zjednoczone i niektóre kraje wschodnioeuropejskie po prostu stawiają pozostałych europejskich członków NATO przed faktem dokonanym. Dochodzi do tego w warunkach, gdy praktycznie pozostaje niewykorzystane dyplomatyczne instrumentarium wywierania wpływu na państwa, które podejrzewa się o dążenie o złamanie reżimu nierozprzestrzeniania (broni masowego rażenia)" - oświadczył Rogozin.

>>> Polecamy: Tajne służby zajmą się ochroną bezpieczeństwa energetycznego

"Tym sposobem mamy do czynienia ze staraniami o przyspieszenie przeforsowania projektu tarczy antyrakietowej, z próbą wyjścia przed szereg. Przed wielki geopolityczny szereg" - zakończył przedstawiciel Rosji przy NATO.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że tarcza nie zagraża Rosji. "Takie głosy niepokoju są nieuzasadnione. Jesteśmy też gotowi na rozmowy o środkach budowy przejrzystości i zaufania odnośnie bazy" - dodał.

W czwartek weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 roku o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Instalacje mają zostać umieszczone w bazie w Redzikowie do 2018 roku.

System ma wykorzystywać nie rakiety dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu SM-3, od lat wykorzystywane w wersji morskiej i stosowane m.in. do ochrony wojsk amerykańskich w Europie. W Polsce ma też zostać ulokowany radar naprowadzający.

Departament Stanu USA zwrócił uwagę, że będzie to trzeci etap budowy amerykańskiej tarczy w Europie. W pierwszym, przypadającym w tym roku, USA rozmieszczają rakiety SM-3 (typu Block IA) na okrętach wojennych na Morzu Śródziemnym. W ramach tego etapu planuje się też zbudowanie radaru wczesnego ostrzegania w Turcji.

W drugiej fazie, około 2015 roku, baza antyrakiet SM-3 (typu Block IB) powstanie w Rumunii. We wtorek rządy USA i Rumunii podpisały w Waszyngtonie umowę w tej sprawie.