„ W 2008 roku. rządy mogły jeszcze interweniować, żeby rozwiązać problemy banków”, powiedział Brown na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Dalian w Chinach. „W 2011 roku, banki mają problem w tym samym czasie, co rządy”.

>>> Czytaj też: EBC oraz Fed udzielą pożyczek dolarowych europejskim bankom

Strach inwestorów o zadłużone kraje strefy euro podniósł ostatnio koszty udzielania pożyczek i spowodował prawdziwy pogrom w sektorze bankowym w tym miesiącu. Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude Trichet, naciskał wczoraj na rządy krajów strefy euro, aby jak najszybciej podjęły decyzje, które będą prowadzić do odbudowy stabilizacji, tuż po tym jak EBC ogłosił swój plan zwiększenia płynności w europejskich sektorze bankowym.

Wczoraj EBC uruchomił dolarową linię kredytową dla banków we współpracy z Fed i bankami centralnymi Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Japonii. Brown powiedział, że działanie EBC będzie miało tyko krótkofalowy efekt i wymaga dodatkowego wsparcia.

>>> Czytaj też: Niekończące się bailouty Aten, czyli pieniądze wyrzucone w błoto

„Europejski Mechanizm Stabilizacji Gospodarczej, który jest zarządzany przez 27 państw Unii Europejskiej, nie jest wystarczający”, powiedział Brown. „Teraz jest potrzeba więcej pomysłów na ratunek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czy od pożyczkodawców z Chin”.

“Problem strefy euro jest teraz w epicentrum”, powiedział Brown. „Euro nie może przetrwać w takiej formie, jak dzisiaj, tutaj potrzeba drastycznych reform. Jesteśmy właśnie w momencie: za pięć 12.00”.