"Panu ministrowi Grabarczykowi udało się jedno: rozkopanie Polski. Wprowadzenie takiego nieporządku i takiego nieładu w Polsce, że trudno wyobrazić sobie, że jakikolwiek minister wpadłby na taki pomysł" - powiedziała posłanka PJN Elżbieta Jakubiak, która jako pierwsza zabrała głos w debacie w TVN24, oceniając cztery lata pracy Grabarczyka.

"Pan minister Grabarczyk doprowadził do takiej sytuacji, w której konflikt o infrastrukturę jest konfliktem o to, czy Polacy potrafią budować" - zaznaczyła.

W ocenie posła Bogusław Liberadzkiego (SLD) za Grabarczyka zapanował potężny chaos na PKP.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (PO) odpowiadała, że zarzuty dotyczące planowania projektów inwestycji powinny być kierowane wobec poprzednich ekip rządowych. "Nie można było ruszyć od początku pełnym pędem, bo właśnie nie było planów" - mówiła Bieńkowska.

Dodała, że na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro, z czego większa część przeznaczona jest na infrastrukturę. Zaznaczyła, że z unijnych pieniędzy na drogi rozdysponowanych jest 90 proc. na kolejowe - 35 proc.

"Udało się ustabilizować to, co nazywamy formalnoprawnym otoczeniem inwestycji" - mówił poseł Janusz Piechociński (PSL). Zaznaczał, że zmiany prawne były uchwalane ponad partyjnymi podziałami. Zwracał też uwagę, że środki unijne pomagały Polsce m.in. bronić się przed kryzysem.