Indeks MSCI Asia Pacific, z wyłączeniem japońskiego Nikkei, stracił podczas notowań 2,4 proc. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,8 proc. i wyniósł 2 437,80 pkt. Wyprzedaż na parkiecie w Chinach to efekt obaw o możliwość wprowadzenia przez tamtejszy rząd środków ograniczających wzrost inflacji.

„W Azji ceny akcji spadły - Kospi stracił 1 proc., indeks giełdy w Szanghaju spadał o 1,4 proc. na pół godziny przed końcem sesji na wiadomość o kolejnym wzroście cen nieruchomości, która wzbudziła obawy o kolejne podwyżki stóp, a w Hong Kongu Hang Seng tracił 2,4 proc.” – mówi Emil Szweda, analityk Noble Securities.

W centrum zainteresowania inwestorów wciąż pozostaje nierozwiązana kwestia kryzysu w Grecji. Ministrom finansów zgromadzonym na szczycie Ecofin we Wrocławiu nie udało się w weekend osiągnąć jednoznacznego  porozumienia w sprawie pomocy dla Aten. „Napięcie wokół Grecji osiąga punkt kulminacyjny” – mówi Khiem Do z Baring Asset Management w Hongkongu. „Grecja będzie potrzebować cięć, jeśli nie otrzyma dodatkowego wsparcia finansowego. To z kolei może spowodować efekt domina i pociągnie za sobą kraje takie jak Hiszpania, Włochy i Portugalia. Właśnie tego scenariusza obawiają się rynki” – mówi analityk.

INDEKSY AZJATYCKIE - 19.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)768,1316,372,18%
NIKKEI 2258864,16195,302,25%
HANG SENG18917,95-537,36-2,76%
SHANGHAI SE COMPOSITE2437,80-44,55-1,8%
SHENZHEN SE COMPOSITE1067,48-22,51-2,07%
TAIWAN TAIEX7480,88-96,52-1,27%
KOSPI1820,94-19,16-1,04%
S&P/ASX 2004081,50-67,90-1,64%
MSCI ASIA APEX 50743,06-17,80-2,34%