Travelplanet

Czeska Invia nabyła pakiet 1.052.175 akcji Travelplanet (TRAVELPL), stanowiący 44,44 proc. kapitału zakładowego spółki i 44,44 proc. w głosach na jej WZA - poinformował Travelplanet w piątkowym komunikacie. Invia.cz nabyła pakiet akcji Travelplanet od funduszu MCI.TechVentures zarządzanego przez MCI Management.
Invia ma ponad 50 proc. udziału w czeskim rynku e-travel. Strategia spółki zakłada dalszy wzrost organiczny, wejścia na inne rynki oraz kolejne akwizycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Naszym celem jest zbudowanie przedsiębiorstwa posiadającego wiodącą pozycję w regionie, wykorzystującego synergie, duży potencjał wzrostu rynku oraz korzyści wynikające ze skali działania. Połączona wartość usług sprzedawanych przez Invia.cz i Travelplanet przekroczy w 2011 r. ponad 500 mln zł, co również znacząco zwiększa atrakcyjność całej grupy dla inwestorów (...)" - powiedział cytowany w komunikacie Sylwester Janik, członek zarządu MCI Management SA i zarządzający funduszem MCI.TechVentures.

"Obecnie, poprzez transakcję nabycia pakietu akcji Travelplanet, budujemy silną grupę z dominującą pozycją na trzech kluczowych rynkach Europy Środkowej, prowadzącą działalność również w innych krajach regionu. Konsolidowanie przez Invię rynku e-travel w Europie Środkowo-Wschodniej jest częścią długoterminowej strategii spółki, która uwzględnia również IPO, do którego przygotowuje się spółka"- dodał Michal Drozd, prezes zarządu Invia.cz. Invia informowała wcześniej, że planuje debiut na warszawskiej giełdzie.

Marvipol

Spółka deweloperska Marvipol przydzieliła 3-letnie obligacje na okaziciela serii D, zamienne na akcje na okaziciela serii G. Wartość emisji wyniosła 30.791 tys. zł, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup działek budowlanych w Warszawie w celu realizacji nowych projektów deweloperskich oraz zasilenie kapitału obrotowego, poinformowała spółka w komunikacie. „Jest to już trzecia emisja obligacji Grupy Kapitałowej Marvipol w 2011 r. W wyniku zakończonych sukcesem dwóch poprzednich tegorocznych emisji, spółka pozyskała w styczniu i kwietniu br. 60 mln zł. Najnowsze obligacje zamienne serii D, na akcje serii G, mają kupon płatny kwartalnie w wysokości WIBOR 3M powiększony o marżę dla obligatariuszy" – czytamy w komunikacie, w którym podano, że doradcą emitenta i wyłącznym oferującym obligacje serii D był Noble Securities.

PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło techniczne wydobycie gazu łupkowego z odwiertu Lubocino – 1, na koncesji Wejherowo, podała spółka w komunikacie. PGNiG liczy na uruchomienie wydobycia komercyjnego w 2014 roku. "Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, jako pierwsza polska firma rozpoczęła techniczne wydobycie gazu z łupków. W tym przełomowym wydarzeniu nie tylko dla PGNiG, ale i polskiej gospodarki wziął udział Donald Tusk, Premier RP oraz przedstawiciele rządu" - głosi komunikat. Spółka podała, że przy odwiercie Lubocino – 1 nieprzerwanie płonie flara, co otwiera drogę do dalszych prac na koncesji, których efektem może być uruchomienie wydobycia przemysłowego gazu z łupków "oraz potwierdzenie, że prognozy dotyczące znaczących zasobów tego gazu w Polsce są uzasadnione".

PKP

Agencja ratingowa Fitch Ratings przyznała Polskim Kolejom Państwowym (PKP) rating dla niepodporządkowanego zadłużenia w walutach obcych na poziomie BBB, a dla planowanej emisji długu - wstępny rating BBB (exp), podała agencja w komunikacie.>>>>  

Sadovaya

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) rozważa udzielenie producentowi górniczemu działającemu na Ukrainie, Sadovaya Group, pożyczki w wysokości do 36 mln USD na finansowanie inwestycji w produkcję węgla energetycznego z hałd, poinformował bank w komunikacie. "Celem jest finansowanie produkcji węgla energetycznego z hałd we wschodniej Ukrainie i rozwój technologii recyklingu korzystnych dla środowiska" - czytamy w komunikacie. Ostateczną decyzję bank planuje podjąć 22 listopada br., podano także. Całkowity koszt projektu szacowany jest na max. 48 mln USD.

Producent węgla działający na Ukrainie, Sadovaya Group zanotowała sprzedaż na poziomie 94,11 tys. ton w sierpniu br. (spadek o 29,4% więcej r/r i 39,8% m/m), poinformowała spółka w komunikacie. Produkcja węgla w sierpniu br. wzrosła o 80,6% r/r do 42,69 tys. ton (choć odnotowała spadek o 0,3% m/m), podano także. Produkcja w kopalni Sadovaya wzrosła o 152,0% r/r do 23,94 tys. ton, zaś w kopalni Rassvet-1 zwiększyła się o 32,6% r/r do 18,75 tys. ton. Spółka odzyskała 5,71 tys. ton węgla z hałd wobec, co oznacza wzrost o 191,3% r/r i o 2,3% w ujęciu miesięcznym.

Krajowej Spółki Cukrowej

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) w związku z ofertą publiczną akcji imiennych, poinformowała KNF w komunikacie. >>>>  

JSW

W związku z wejściem akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w skład indeksu największych spółek WIG20, agencja Eurorating nadała spółce rating BBB- z perspektywą stabilną, podała agencja w komunikacie. >>>>   

JW Construction

Firma deweloperska JW Construction (JWCONSTR) rozpoczyna realizację inwestycji komercyjnej Hanza Tower w Szczecinie, poinformowała spółka w komunikacie. "W piątek, 23 września odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę najwyższego budynku na linii Berlin – Gdynia, Hanza Tower, pierwszej szczecińskiej inwestycji komercyjnej J.W. Construction Holding" – podała spółka w komunikacie.>>>>  

Data System Group

Spółka Data System Group (DSG), specjalizująca się w budowaniu rozwiązań mobilnych bazujących na technologii GPS i GSM przesunęła planowany na 2011 rok debiut giełdowy. "Przesunęliśmy pierwotnie zakładany termin z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim sytuacja na rynku jest mało ustabilizowana, a nie chcemy zmieniać założeń dotyczących wyceny naszych akcji. Ponadto aktualnie pozyskujemy inwestora, aby dokapitalizować naszą spółkę. Chcemy silni i mocni, pewni sukcesu podbić rynek" - poinformował Prezes DSG, Tomasz Waligóra.

Data System powstała w 2003 r. Spółka specjalizuje się w budowaniu rozwiązań mobilnych bazujących na technologii GPS i GSM dla firm transportowych, logistycznych, spedycyjnych oraz innych przedsiębiorstw korzystających z tego typu rozwiązań (oszczędzanie paliwa, lokalizacja aut, zarządzanie flotą, ochrona pojazdów, komunikacja z naczepą, transfer danych w roamingu, SMS Sender, lokalizacja osób). DSG zajmuje się również przygotowywaniem raportów dotyczących sytuacji na krajowych drogach.