"Liczymy na dalszy wzrost sprzedaży produktów na tym rynku do końca roku. Współpraca handlowa pomiędzy Lotosem i Socarem to efekt zawartego w 2009 r. listu intencyjnego dotyczącego zacieśnienia współpracy pomiędzy dwoma firmami" - zaznaczył.

Produkty polskiej firmy są stosowane na platformach wiertniczych spółek azerskiego potentata naftowego, które pracują na Morzu Kaspijskim.

Dyrektor spółki azerskiej EL-VE-EM LTD Elchin Maharramov informował w ubiegłym roku, że kilka lat temu polskie produkty prawie nikomu w Azerbejdżanie nie były znane, a obecnie Lotos Oil jest jednym z najważniejszych dostawców na azerski rynek.

W 2009 roku w Baku Grupa Lotos i państwowy koncern Socar podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy prowadzeniu technicznych i ekonomicznych analiz przy realizacji przyszłych projektów biznesowych m.in. w Azerbejdżanie oraz Polsce.

Ponad połowa PKB i ok. 70 proc. wpływów budżetowych Azerbejdżanu pochodzi z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest ulokowana w sektorze wydobywczym.

Lotos Oil zajmuje się produkcją i dystrybucją olejów samochodowych, przemysłowych i smarów, olejów bazowych, a także chemii samochodowej.

Socar (ang. State Oil Company of Azerbaijan Republic) to państwowa firma zajmująca się produkcją i przerobem ropy naftowej i gazu.