Posunięcie to zaskoczyło rynki – para EURUSD straciła wczoraj wieczorem wszystkie ciężko wypracowane zyski, jednak S&P w rzeczywistości ostrzegała, że może zdecydować się na taki ruch, stwierdzając w lipcu, że występuje „szansa jeden do trzech na to, że ratingi mogą zostać obniżone” w trakcie najbliższych dwóch lat.

Telekonferencja Grecja-Trójka okazuje się bezowocna

Pomimo tego że grecki minister finansów upierał się, iż konferencja była „produktywna”, ostateczny rezultat okazał się ze wszech miar słaby – uzgodniono organizację kolejnej telekonferencji na dziś, aby kontynuować rozmowy o danych. Późniejszy komunikat informował o tym, że konsensus jest bliski, jednak wkrótce ogłoszono, iż określenie konkretnych kwot pomocy wymaga jeszcze kontynuacji prac. Mimo że rynki dyskontują niemal pewną niewypłacalność, na razie możemy przyjmować zakłady o to, jak długo Grecja utrzyma się na nogach, zanim nieuchronnie upadnie – elegancko lub nie.

Liczba pozwoleń na budowę w Stanach ma maleć

W przypadku dzisiejszego raportu o liczbie rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych i wydanych pozwoleń na budowę oczekuje się spadku obydwu wskaźników do 590 tysięcy. Drugi z nich wchodzi też w skład Indeksu Wskaźników Wyprzedzających Conference Board.

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Poszerzone, dwudniowe posiedzenie FOMC rozpoczyna się dziś o 13.00 GMT, przy czym decyzja o (prawdopodobnie niezmienionych) stopach procentowych zaplanowana jest na jutro na 18.15.