Indeks MSCI Asia Pacific wzrósł w środę o 0,4 proc. W górę wystrzelił chiński SCI zyskując na zamknięciu 2,7 proc. i kończąc sesję na poziomie 2 512,96 pkt. Japoński Nikkei podniósł się o 0,23 proc. i wyniósł 8 741,16 pkt.

Conference Board podał, że indeks wskaźników wyprzedzających dla koniunktury w Chinach wzrósł o 0,6 proc. Pozwoliło to azjatyckim indeksom odbić się po spadkach z wcześniejszych notowań. Wzrostom nie przeszkodziły nawet niższe prognozy wzrostu gospodarczego na świecie. MFW ocenił, że globalna gospodarka weszła właśnie w "nową, niebezpieczną fazę".

"Wszystkie dane, które sugerują, że chiński wzrost gospodarczy jest stabilny, zapewniają komfort inwestorom, którzy obawiają się twardego lądowania Chin na fali spowolnienia gospodarczego w rozwiniętych krajach. W tym samym czasie, rynki czekają na ruch ze strony Fed i reakcję inwestorów na wypowiedź Bernanke" - mówi Angus Gluskie, analityk White Funds Management w Sydney.

"W Azji inwestorzy początkowo naśladowali Amerykanów, być może nieco wystraszeni obniżeniem prognoz dla świata przez MFW, ale w miarę upływu czasu nabierali odwagi. Pomagały w tym napływające dane. Indeks giełdy w Szanghaju zyskiwał 2,2 proc. na dwie godziny przed końcem notowań. Kospi zyskał 1,5 proc., a Nikkei spisywał się słabiej rosnąc o 0,5, na co wpływ mogły mieć dane o słabszym (2,8 proc.) niż oczekiwano(8 proc.) wzroście eksportu" - komentuje Emil Szweda z Noble Securities.

INDEKSY AZJATYCKIE - 21.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)757,132,090,28%
NIKKEI 2258741,1619,920,23%
HANG SENG18773,13-241,67-1,27%
SHANGHAI SE COMPOSITE2512,9665,212,66%
SHENZHEN SE COMPOSITE1102,2930,692,86%
TAIWAN TAIEX7535,8843,030,57%
KOSPI1854,2816,310,89%
S&P/ASX 2004071,8031,600,78%
MSCI ASIA APEX 50742,15-3,17-0,43%