Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 2,8 proc. i wyniósł 2.443,06 pkt., Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,07 proc. i wyniósł 8.560,26 pkt.

Indeksy w Azji spadły o ogłoszeniu przez Fed tzw. operacji Twist, czyli decyzji o zmianie okresu zapadalności obligacji.

„Fed zrobił dokładnie to, czego się wszyscy spodziewali” – powiedział Angus Gluskie z White Funds Management w Sydney. „Wszystkie podstawowe wskaźniki ryzyka kredytowego rosną i mamy liczne przypadki banków, zmuszonych uciekać się do niecodziennych środków by uzyskać fundusze. Pod tą fasadą zbliżamy się szybko do powtórnego kryzysu kredytowego.”

Wieści z Ameryki nie były jedynym czynnikiem wpływającym na sesje w Azji.

„Wstępny odczyt chińskiego indeksu PMI dla sektora produkcji we wrześniu spadł do 49,4 (rejon poniżej 50 oznacza regres sektora) spychając indeksy z klifu” – komentuje Emil Szweda, analityk Noble Securities. „Hang Seng spadł o 4,4 proc. (na pół godziny przed końcem notowań), w Szangahaju zniżka sięgała 2,4 proc. 2,1 proc. stracił Nikkei, a Kospi aż 2,9 proc. Indeks giełdy w Dżakarcie spadał dziś rano o ponad 6 proc.”

„Chociaż Operacja Twist dostarczyła więcej niż się spodziewano, ostateczny wpływ na uzdrowienie gospodarki może być słabszy od oczekiwań” – podsumowuje Belinda Allen, analityk Colonial First State Global Asset Management z Sydney.

INDEKSY AZJATYCKIE - 22.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)744,54-12,59-1,66%
NIKKEI 2258560,26-180,90-2,07%
HANG SENG17911,95-912,22-4,85%
SHANGHAI SE COMPOSITE2443,06-69,91-2,78%
SHENZHEN SE COMPOSITE1070,79-31,50-2,86%
TAIWAN TAIEX7305,50-230,38-3,06%
KOSPI1800,55-53,73-2,9%
S&P/ASX 2003964,90-106,90-2,63%
MSCI ASIA APEX 50704,80-38,05-5,12%