Bill Gates - najbogatszy Amerykanin fortuny wartej obecnie 59 mld dolarów dorobił się jako szef Microsoftu. Obecnie prowadzi działalność charytatywną finansując walkę z chorobami, m.in. z polio i malarią. Na drugim miejscu znalazł się rekin inwestycji Warren Buffet (39 mld $), pomysłodawca nowego podatku dla najbogatszych Amerykanów. Co prawda ostatni rok nie był dla niego zbyt korzystny (jego majątek skurczył się o 6 miliardów dolarów), nadal jednak nie znalazł się nikt, kto odebrałby mu drugą pozycję na liście. Tuż za nim (o 6 mld dolarów) znalazł się Larry Ellison, znacznie mniej znany od wyżej wymienionych prezes Oracle Corporation.

Znany inwestor giełdowy George Soros zajął siódmą pozycję ( z majątkiem wielkości 22 miliardów dolarów) wyprzedzony przez dwóch braci Koch - szefów Koch Industries oraz Christy Walton - najbogatszą z rodziny Waltonów (właścicieli sieci Wal-Mart), a zarazem pierwszą kobietę na liście. Z Waltonów w pierwszej dwudziestce znaleźli się jeszcze Jim, Alice i S. Robson.

>>> Czytaj też: Rezygnacja Sorosa: najbogatsi nie chcą ujawniać danych finansowych

W drugiej dziesiątce listy dominują miliarderzy z Internetu. Jeff Bezeos z Amazon.com (13 miejsce, 19,1 mld dolarów), Mark Zuckerberg od Facebooka (14 miejsce, 17,5 mld dolarów) oraz Sergey Brin i Larry Page z Google’a (ex aequo na 15 miejscu, obaj po 16,7 mld dolarów). Przed nimi znalazł się natomiast burmistrz Nowego Jorku i właściciel agencji informacyjnej Michael Bloomberg.

Pierwszą dwudziestkę zamyka trójka rodzeństwa Mars, właścicieli największej na świecie korporacji produkującej słodycze m.in. batony Mars i cukierki M&M’s. Należą do niej również takie marki jak Whiskas i Uncle Ben’s.

Poza pierwszą dwudziestką

Nie wszyscy najbogatsi Amerykanie są rozpoznawani przez szerokie grono ludzi. Z kolei ci najbardziej znani, niekoniecznie są na najwyższych miejscach.

Magnat medialny Rupert Murdoch znalazł się dopiero na 37. miejscu listy z majątkiem wycenionym na 7,4 miliarda. Były szef Apple’a, Steve Jobs zajął 39. miejsce (7 mld), a kreator mody Ralph Loren 52. miejsce (6,1 mnld). Inwestujący w media i nieruchomości Donald Trump sklasyfikowany został na 128. pozycji (2,9 mld). Na liście 400 najbogatszych nie znalazła się natomiast Paris Hilton ani jej rodzice.

>>> Zobacz też: World Wealth Report: 42 bln dol. w rękach najbogatszych ludzi świata