Jak poinformowała PAP rzeczniczka PGE Energia Jądrowa 1 Marta Lau, w konferencji udział biorą przedstawiciele koncernów: Westinghouse, GE-Hitachi, Mitsubishi, KEPCO (Korean Power Electric Corporation), Mitsubishi, Areva, AECL (Atomic Energy of Canada Limited) oraz ATMEA (joint venture AREVY i Mitsubishi Heavy Industries).

Ze strony polskiej w konferencji udział biorą przedstawiciele PGE, która ma być inwestorem pierwszej polskiej siłowni, Państwowej Agencji Atomistyki oraz ministerstwa gospodarki.

W czasie dwudniowego spotkania producenci i operatorzy elektrowni jądrowym prezentują swoje oczekiwania, co do współpracy ze stroną polską. "My z kolei przedstawiliśmy nasze oczekiwania, wstępny harmonogram przetargu" - powiedziała Marta Lau. Zaznaczyła, że po wstępnej prezentacji rozpoczął się szereg spotkań bezpośrednich z poszczególnymi firmami, które potrwają do piątku.

PGE podkreśla, że udział w konferencji w żaden sposób nie oznacza, że dana firma przystąpi do przetargu na technologię do polskiej elektrowni. "Zaproszenie było otwarte dla wszystkich. Chodziło o to, żeby wszystkich potraktować równo" - zaznaczyła Lau.

Jak poinformowała również PGE, celem konferencji jest przede wszystkim rozpoznanie rynku dostawców technologii, zebranie informacji na temat oferowanych rozwiązań, a przede wszystkim potwierdzenie licznego udziału dostawców w planowanym procesie przetargowym dla zapewnienia konkurencyjności.

Z kolei potencjalni dostawcy mogą się zapoznać z aktualnym statusem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), udziału w nim PGE EJ 1 oraz harmonogramu i założeniami projektu, w tym podstawowymi informacjami o trybie i warunkach formalno-prawnych postępowań przetargowych. Przedstawione także zostaną priorytety polskiego PPEJ: bezpieczeństwo jądrowe, jakość, warunki i terminy realizacji prac.

Przetarg na dostawcę technologii PGE zamierza rozpisać jeszcze w tym roku i rozstrzygnąć do końca 2013 r. Poważne zainteresowanie polskim projektem zgłosiły trzy firmy: Westinghouse, GE-Hitachi Nuclear Energy i francuska Areva.

Zgodnie z planami PGE, pierwsy blok pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma ruszyć do końca 2020 r.