Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2 433,16 pkt. Notowany na giełdzie w Tokio Nikkei stracił 2,07 proc. i wyniósł 8 560,260 pkt.

Mimo wczorajszej gwałtownej wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, azjatyckie parkiety nie uległy tak wielkiej panice. "Sesja w Azji też nie była taka straszna. Kospi co prawda spadał o ponad 4 proc. godzinę przed końcem notowań, ale wcześniej spadek był głębszy. Tymczasem spadek indeksów w Szanghaju i Sydney nie przekraczał 1 proc." - komentuje Emil Szweda, analityk Noble Securities.

Zdaniem analityka, lekkie uspokojenie na rynku przyniósł szczyt krajów G20 i ich reakcja na piętrzący się kryzys w strefie euro. "Zdecydowany komunikat G20, który zapowiada wspólne działanie gospodarczych potęg na rzecz uspokojenia sytuacji na rynkach i w światowej gospodarce może mieć siłę melisy - co prawda nikt nie uwierzy, że politycy dla odmiany są w stanie zrobić coś konstruktywnego i sensownego, ale po wczorajszej traumie inwestorzy chętnie pozwolą się ukoić choć na jeden dzień. Dlatego nie wykluczałbym, że piątek przyniesie skromne odbicie, jednak szanse na to, że przerodzi się ono w silniejszy ruch są minimalne" - mówi Szweda.

"Rynki już dyskontują ryzyko recesji. Akcje wydają się tanie, ale trzeba dużo odwagi, żeby naprawdę w to uwierzyć. Sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Ryzyko niewypłacalności Grecji jest w tej chwili najpoważniejszą obawą" - mówi Ng Soo Nam, analityk Nikko Asset Managementz siedzibą w Singapurze.

INDEKSY AZJATYCKIE - 23.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
HANG SENG17668,83-243,12-1,36%
SHANGHAI SE COMPOSITE2433,16-9,90-0,41%
SHENZHEN SE COMPOSITE1060,67-10,11-0,94%
TAIWAN TAIEX7046,22-259,28-3,55%
KOSPI1697,44-103,11-5,73%
S&P/ASX 2003903,20-61,70-1,56%
MSCI ASIA APEX 50689,58-15,16-2,15%