Od kilku miesięcy deweloperzy nie zwalniają tempa. Projekty, które w czasach kryzysu trafiły do szuflady, teraz wyrastają na coraz to nowych placach budowy.

Przy Hożej 55 powstają właśnie dwa kameralne, pięcio- i sześciopiętrowe apartamentowce. W ciągu dwóch lat powstanie tam 61 apartamentów. Prace przy podobnym w skali projekcie zakończyły się właśnie przy ul. Kopernika. Na początku tego miesiąca robotnicy rozebrali ostatnie rusztowania. Cena 1mkw. powierzchni w Rezydencji Foksal (wbrew nazwie chodzi o budynek przy ul. Kopernika) oscyluje w okolicach 30 tys. zł. brutto. Rozplanowano tam 38 mieszkań o średniej powierzchni 150 mkw.

>>> Czytaj też: Ceny mieszkań mogą jeszcze spaść

– Projekt architektoniczny opracowany przez firmę Juvenes nawiązuje do modernizmu międzywojennego – zachwala deweloper.

Kameralnie...

W kolejce czekają już kolejne kamienice. Urząd Miasta wystawił właśnie na sprzedaż obiekt przy ul. Nowogrodzkiej 14, gdzie powstaną apartamenty lub hotel. Nowe projekty będą także przy ul. Grzybowskiej. Wciąż jeszcze są wolne lokale w inwestycji Dom Development oddanej jeszcze pod koniec 2009 roku. Tuż obok nowy blok buduje spółdzielnia mieszkaniowa.

...i wysoko

Nie brakuje także projektów rodem z Manhattanu. Po uporaniu się z protestami okolicznych mieszkańców w styczniu z budową wieżowca przy Złotej 44 ruszyło Orco. Apartamentowiec zwany Żaglem Liebeskinda będzie mierzył 192 m wysokości, a na 54 piętrach zmieści się 251 apartamentów. Ceny jednak nie są dla przeciętnego Kowalskiego – kształtują się bowiem na poziomie około 7 tys. za 1 mkw. Tyle że są to stawki w euro.

Trwają także prace przy innym wysokościowcu. Przy Twardej 2/4 spółka Tacit Development stawia 160-metrowiec, który będzie liczył 44 piętra i około 250 apartamentów wykończonych pod klucz z widokiem na panoramę Warszawy. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się tam w drugiej połowie 2013 roku.

– Po wybudowaniu podziemnego garażu z 299 miejscami parkingowymi kompleks przy Twardej osiągnął poziom parteru – ogłosił właśnie deweloper.

>>> Czytaj też: Polski rynek mieszkaniowy najsłabszy w Europie. Za nami są tylko Słowacy

Muranów rośnie

Zatrzęsienie nowych lokali znajdziemy także na Muranowie. Tylko przy ul. Stawki i Inflanckiej wybierać możemy spośród kilkuset mieszkań i apartamentów w trzech dużych inwestycjach. Za dwa lata SM Wola zbuduje tam 185 mieszkań. Najtańsze lokale kosztują 6,7 tys. zł za 1 mkw.najdroższe zaś ponad 11 tys. zł. Tuż obok stoi już apartamentowiec Trio, gdzie ze 189 lokali wciąż kilkadziesiąt czeka na kupca. Do wyboru są zarówno mniejsze, 40-metrowe mieszkania, jak i 163-metrowe apartamenty. Kilkadziesiąt metrów dalej Budimex pracuje nad III etapem Apartamentów Murano. W całym kompleksie będzie ponad 700 mieszkań zaprojektowanych w budynkach o wysokości od 7 do 18 kondygnacji. Na najwyższych piętrach usytuowane są klimatyzowane apartamenty z tarasami. Jednak najdroższe z nich kosztują nawet 2 mln zł.