Takie euroobligacje, zarezerwowane dla najwyżej - czyli "potrójnym A" - notowanych przez agencje ratingowe sześciu krajów strefy euro, popiera wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, luksemburska komisarz Viviane Reding.

>>> Czytaj też: Złoty gwałtownie się umocnił, państwo chce odstraszyć spekulantów

"Proponuję, by wszystkie kraje strefy euro z oceną AAA+, czyli Francja, Niemcy, Luksemburg, Austria, Holandia i Finlandia, połączyły swe rynki obligacji" - powiedziała Reding w wywiadzie opublikowanym w piątek przez niemiecki dziennik "Hannoversche Allgemeine Zeitung". Wyjaśniła, że USA - mimo także trudnej sytuacji - nie mają problemów ze swoimi obligacjami, ponieważ są dużym rynkiem.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde przyznała na codziennym briefingu w piątek, że ta propozycja jest jedną z opcji rozważanych przez Komisję Europejską. Powtórzyła też, że KE jeszcze jesienią przedstawi różne opcje emisji euroobligacji.

"Komisja Europejska wkrótce przedstawi opcje dotyczące euroobligacji" - oświadczył tydzień temu w Parlamencie Europejskim szef KE Jose Barroso. Dodał, że "niektóre z tych opcji będą mogły być wdrożone w ramach traktatu, a niektóre będą wymagały zmiany traktatu".

W piątek Komisja Europejska dała też do zrozumienia, że zaproponuje w październiku wcześniejsze niż pierwotnie planowano wprowadzenie w życie podatku od transakcji finansowych. Rzecznik KE David Boublil pytany o rok 2014 powiedział: "To nie jest dokładna data, ale szacunek jest właściwy". Dotychczas KE planowała, że podatek od transakcji finansowych wejdzie w życie w 2018 roku.

Propozycja - jak informowano w sierpniu - ma dotyczyć całej UE, a nie tylko strefy euro. Podatek ma być niski - od 0,01 do 0,1 proc. w zależności od rodzaju transakcji - i byłby stosowany na szeroką skalę. Pomysł polega na tym, by część z zysków z tego podatku trafiała do budżetu UE (jako tzw. nowe źródła dochodu), a nie tylko do budżetów narodowych.

Propozycja KE zostanie przedstawiona przed zaplanowanym na początek listopada szczytem G20 w Cannes, by pokazać przykład i zachęcić innych - a zwłaszcza USA - do pójścia w ślady UE. Ale KE podkreśla, że chce, by jej propozycja została przyjęta, nawet jeśli inne gospodarki z G20 nie zgodzą się na wdrożenie tego podatku w skali globalnej. "Ocena wpływu, jaką przeprowadzamy przed każdą propozycją legislacyjną (tzw. impact assessment), dowodzi, że ten podatek będzie dobrym rozwiązaniem nawet tylko dla UE" - powiedziała PAP rzeczniczka KE w sierpniu.

Problemem są jednak podziały także w samej UE - od dawna przeciwko takiemu podatkowi publicznie protestuje Wielka Brytania, w obawie, że najbardziej dotknie on londyńskie City.

We Wrocławiu, na nieformalnym posiedzeniu Ecofinu tydzień temu, amerykański sekretarz Stanu Timothy Geithner podtrzymał sprzeciw USA wobec tego pomysłu. W odpowiedzi zarówno minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, jak i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnili, że w takim wypadku podatek od transakcji finansowych i tak zostanie wprowadzony w UE, a jeśli zablokuje to Wielka Brytania, to tylko w strefie euro.

Źródła bliskie komisarza ds. podatkowych Algirdasa Szemety mówiły PAP w sierpniu, że propozycja będzie polegała na opodatkowaniu transakcji finansowych nie w kraju, gdzie mają miejsce, ale w kraju, skąd wychodzi polecenie transakcji. W przeciwnym razie tylko trzy kraje - Wielka Brytania, Niemcy i Francja, gdzie mieszczą się największe centra finansowe - zostałyby nią objęte.

Propozycja euroobligacji też różni kraje UE. Mocno sprzeciwiają się im Niemcy, które - jako kraj o największej wiarygodności kredytowej w Europie - obawiają się, iż ponosiłyby wyższe koszty pożyczania pieniędzy i narażały się na większe ryzyko, musząc pożyczać wspólnie ze słabszymi finansowo krajami.

Euroobligacje popiera natomiast Juncker, a także belgijski minister finansów Didier Reynders, przywódca niemieckich socjaldemokratów Sigmar Gabriel oraz szef włoskiego resortu finansów Giulio Tremonti.

Ocenia się, że euroobligacje byłyby dużym krokiem w kierunku integracji gospodarczej Unii Europejskiej. Wielu ekspertów uważa też, że byłyby natychmiastowym rozwiązaniem kryzysu zadłużenia.

Zwolennicy euroobligacji przyznają zarazem, że kluczowe znaczenie ma stworzenie zabezpieczeń. Chodzi o to, by kraj, który popadnie w tarapaty finansowe, nie mógł po prostu przerzucić ciężaru swego zadłużenia na pozostałych członków eurogrupy, bądź korzystać z możliwości taniego pożyczania pieniędzy, nie dochowując dyscypliny budżetowej.