Wiadomości dotyczące podjęcia konkretnych kroków w walce z europejskim zadłużeniem rozbudziły wśród inwestorów nadzieje i optymizm. Odżyły nie tylko indeksy akcji ale również widać poprawę na rynku walutowym. Pomysł na to aby Europejski Fundusz Stabilności Finansowej wart ok. 440 mld euro stał się zabezpieczeniem pożyczek z ECB poprawił ogólny sentyment do wspólnej waluty. Również pomysł na zwiększenie znaczenia EFS oraz redukcji długu greków o połowę przyczyniły się do poprawy nastrojów inwestorów oraz spadku awersji do ryzyka. Tym samym odreagował rynek walutowy i cała strefa euro, a wspólna waluta umacnia się względem ważniejszych walut na świecie. Euro staję się co raz mocniejsze w stosunku do dolara amerykańskiego i dzisiaj para EURUSD o godzinie 16.10 notuje 1.3636. Na koniec wczorajszego dnia osiągnęła wartość 1.3526, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3655 i wybicie górnego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu na poziomie 1.3797 (tuż poniżej psychologicznego poziomu 1.38) z dnia 21 września.
Euro również zyskało na wartości w stosunku do jena japońskiego. Poza lepszym sentymentem do wspólnej waluty i dobrych wiadomości fundamentalnych również strefa euro odnotowuje dzisiaj dobre dane makroekonomiczne za sierpień w którym podaż pieniądza M3 wyniosła 2.8% r/r, prognoza 2% r/r. Para EURJPY o godzinie 16.20 notuje 104.38. Wczoraj na koniec dnia zanotowała 103.31, a dzisiejsze ekstremum górne wynosi 104.54 i wybicie tego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego szczytu 105.35 z dnia 21 września.

Z poprawy nastrojów na rynku walutowym korzysta również krajowa waluta, która zyskuje na wartości w stosunku do najważniejszych walut na świecie. Dzisiaj polski złoty wsparty dodatkowo wypowiedzią Marka Belki (NBP będzie podejmowało wszelkie działania zwalczające w przypadku spekulacyjnej próby osłabienia złotego) dotyczącej zeszłotygodniowej interwencji zdołał zyskać na wartość do euro i para walutowa EURPLN o godzinie 16.25 notuje 4.3826. Wczoraj zakończyła sesję na poziomie 4.4245, a dzisiejsze minimum wynosi 4.3600 tak więc udało się krajowej walucie odzyskać wczorajsze straty. Przebicie tego poziomu dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego dołka 4.3596 z 21 września.