"W związku z dymisją Aleksieja Kudrina nadzór nad blokiem gospodarczym w rządzie będzie sprawować Igor Szuwałow (pierwszy wicepremier)" - powiedział Putin.

"A samym ministerstwem będzie kierować i pełnić obowiązki jego szefa Anton Siłuanow" (wiceminister finansów) - dodał premier.

"I jedno i drugie, ma się rozumieć, zostało uzgodnione z Dmitrijem Miedwiediewem. To nasza wspólna decyzja" - zapewnił Putin.

Minister finansów Aleksiej Kudrin podał się w poniedziałek do dymisji. W weekend powiedział, że nie chce pracować w przyszłym rządzie Miedwiediewa. W sobotę na zjeździe partii Jedna Rosja Miedwiediew zaproponował, by Putin kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich, Putin zaś, by po wyborach Miedwiediew został premierem Rosji.

48-letni Siłuanow jest absolwentem Moskiewskiego Instytutu Finansowego. W Ministerstwie Finansów pracuje od 1985 roku. W latach 1997-2003 kierował departamentem polityki makroekonomicznej i bankowości w tym resorcie. Od lipca 2003 roku jest wiceministrem finansów. W tym charakterze nadzorował m.in. finansowanie sektora obronnego.

Uważany jest za jednego z najbardziej kompetentnych urzędników w Ministerstwie Finansów. Cieszy się opinią człowieka rozważnego i ostrożnego. Dotychczas był postacią całkowicie niepubliczną - zawsze trzymał się w cieniu.

Ma tytuł kandydata nauk ekonomicznych. Włada językiem niemieckim.