EURUSD, rynki akcji – niewiele konkretów

Grecja – parlament przyjął podatek od nieruchomości; w ciągu najbliższych kilku tygodni musi przegłosować jeszcze bardziej bolesne zmiany, m.in. obniżki emerytur i płac w sektorze budżetowym; ewentualna utrata stabilności greckiego rządu to cały czas pewne ryzyko niekontrolowanej niewypłacalności.

Misja w Atenach – rozmowy z szefami misji mogą rozpocząć się już dziś, jednak wszystko wskazuje na to, iż ostateczna decyzja EcoFinu zostanie podjęta później niż się pierwotnie spodziewano (najbliższy weekend)

Lewarowany EFSF – wszystko wskazuje na to, że Europa chce najpierw przyjąć EFSF w formule ustalonej na lipcowym szczycie, a dopiero później ewentualnie wprowadzić dalsze zmiany. To zaś oznacza, iż proces ten będzie wymagał czasu, a to oznacza niepewność

Drugi pakiet pomocy – mógłby zawierać decyzję o większym umorzeniu greckiego długu, jednak na razie nie ma żadnych czytelnych wskazówek w tym temacie

Ogólnie, w kwestii europejskiej jest dość dużo chaosu a politycy nie robią wiele, aby go wyeliminować. Wydaje się więc, iż wczorajsza euforia rynków była przedwczesna – zwłaszcza, iż była oparta o lewar w EFSF, co nie jest kluczową kwestią (pomijając, iż jest również bardzo niepewną kwestią). Kluczową sprawą jest umorzenie części greckiego długu, dokapitalizowanie banków oraz przywrócenie wzrostu w Europie.

Przyglądając się notowaniom kontraktów na amerykański indeks S&P500 widać, iż układ kolejnych lokalnych dołków i szczytów staje się niekorzystny dla byków. Jeśli w najbliższym czasie kupującym nie uda się wyprowadzić notowań powyżej 1215 pkt., prawdopodobieństwo powrotu poniżej 1100 pkt. wyraźnie wzrośnie.

Srebro – nieudany test oporu

Po gigantycznej przecenie srebra w ubiegłym tygodniu, ten tydzień przyniósł pewne odreagowanie. Bykom jednak zabrakło sił w nieprzypadkowym miejscu – poziom 33,40 USD za uncję to wcześniejsze silne wsparcie (mamy więc zamianę wsparcia w opór). Cofnięcie spod tego poziomu oznacza, iż sprzedający znów mają przewagę i cena może zmierzać w kierunku poniedziałkowego minimum (26,34 USD).

W kalendarzu – dane z USA, Bernanke

Poza nieustającym tematem Europy mamy dziś publikację amerykańskich danych – zamówienia na dobra trwałego użytku (14.30, konsensus -0,6% m/m, +0,1% m/m bez środków transportu) oraz dane o zapasach paliw (16.30). O 23.00 naszego czasu czeka nas jeszcze wystąpienie Bena Bernanke, nie będzie jednak bezpośrednio poświęcone polityce Fed.

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.