Szczególnie ciekawa sytuacja utrzymuje się na rynku EUR/PLN, gdzie kurs zbliżył się w okolice istotnego wsparcia technicznego na 4,36. Póki co nie zostało ono przełamane, a w późnych godzinach popołudniowych notowania wzrosły do poziomu 4,38. Nie można jednak wykluczyć, że kontynuacja odreagowania na globalnych rynkach otworzy przestrzeń dla silniejszego spadku kursu, mimo braku oficjalnych deklaracji ze strony liderów europejskich. Aktualnie kurs cały czas pozostaje w trendzie wzrostowym, a informacje stymulujące wzrost wartości złotego mają charakter niepotwierdzonych spekulacji. Ostateczny wynik negocjacji w sprawie pomocy dla Grecji i kształt wypracowanych rozwiązań pozostaje niepewny. Trudno na tej podstawie formułować wnioski co do zmiany trendów rynkowych, chociaż w przeciągu najbliższych 1-2 tygodni spodziewamy się, że na rynku pojawią się już tym razem oficjalne informacje, które powinny wesprzeć złotego. Do tego czasu niewykluczone, że nasza waluta przejściowo jeszcze się osłabi. Zeszłotygodniowe maksimum na 4,5370 naszym zdaniem nie powinno być jednak zagrożone w najbliższych dniach, szczególnie w świetle piątkowej interwencji BGK i NBP.

Również na rynku EUR/USD we wtorek doszło do odreagowania i wzrostu notowań w okolice 1,3600-1,3650. Podobnie jak na rynku złotego trudno jednak mówić o trwalszej tendencji. Z punktu widzenia analizy technicznej możliwy byłby teraz wzrost kursu w okolice 1,39.

Na początku środowej sesji widać lekkie pogorszenie nastrojów. Na razie zatem złoty pozostaje w trendzie deprecjacyjnym, a euro ma szansę przejść do trendu bocznego. Przy braku istotniejszych publikacji danych makroekonomicznych rynek walutowy będzie reagował na pojawiające się plotki z Europy. W tym kontekście istotnym wydarzeniem będzie czwartkowe głosowanie w niemieckim Bundestagu nad rozszerzeniem tzw. parasola ochronnego dla euro (europejskiego funduszu stabilności euro).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.