Początkiem tego tygodnia widać było oznaki bardzo kuszącego optymizmu, płynącego z przekonania, że europejscy decydenci teraz już rozumieją, że muszą silnie zareagować, aby ograniczyć zaraźliwy kryzys bankowy i długu publicznego. Dodatkowo, światowi managerowie finansowi muszą w końcówce obu okresów rozliczeniowych zmierzyć się z potężnym wyzwaniem zrebalansowania portfeli. Tylko w tym kwartale amerykańskie akcje straciły 12% w lokalnej walucie, a europejskie papiery wartościowe spadły o 20-25%, natomiast dziesięcioletnia rentowność niemieckich obligacji straciła 110 pkt. bazowych z około 3%. W rezultacie większość instytucjonalnych managerów finansowych prawdopodobnie z jednej strony będzie miała znacznie niedoważone pozycje akcji w stosunku do swojego benchmarku, a z drugiej znaczne przeważenie obligacji krajów ocenianych na AAA. Oczywiście zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że alokacje benchmarkowych zasobów przesunęły się w ciągu ostatniego kwartału, ponieważ akcje spadły a obligacje wzrosły. Jednak zmiana cen nastąpiła tak nagle i była tak znaczące, że nawet celowa zmiana wyważenia alokacji nie nadążyłaby za znacznymi zmianami cen, których niedawno doświadczyliśmy. Nawet biorac pod uwagę jedynie równoważenie portfeli, następnych kilka dni prawdopodobnie będzie trudnych dla dolara.

Wróżenie z fusów EBC. Podczas gdy Unia Europejska codziennie testuje strategie rozwiązania problemu kryzysu kredytowego (wczoraj informacjami o podmiocie specjalnego przeznaczenia SPV wspieranym przez UE), najbardziej realistyczna i najmniej oddalona w czasie pomoc pochodzi z EBC, jako że jego spotkanie strategiczne będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy nastąpiła drastyczna zmiana, w czasie której rynek zrezygnował z praktyki wyceniania kolejnych podwyżek stóp procentowych na rzecz naciskania na wprowadzenie rozluźnienia polityki monetarnej w najbliższym czasie. Na dzień dzisiejszy, wydaje się, że wiara w otrzymanie pomocy już w przyszłym tygodniu upadła.

Bardziej prawdopodobne jest dalsze zapewnianie płynności przez EBC, aby upewnić się, ze banki mają dostęp do funduszy pod koniec roku. Możliwe nawet, że będzie to roczne wsparcie, które po raz piewszy zostało wprowdzone w czerwcu 2009, ale nie przedłużono go, ponieważ EBC próbował wycofać się z zalewania rynku płynnością w 2010. Warto zauważyć, że nadwyżka płynności (rezerwy bankowe przekraczające minimum i pieniądze zdeponowane w EBC) wróciła na poziom z początku roku, a środki overnight nadal utrzymują się na poziomie powyżej 1%, chociaż przez większą część sierpnia i początek września znajdowały się na poziomie 0,85-0,90.W tym samym czasie spready Libor-OIS trzymają się niższych poziomów, więc napięcia rynkowe twardo stoją w miejscu. Jednak wydaje się, że Trichet nie zamierza zmienić zdania odnośnie oficjalnych stóp procentowych. Odniesienie do polityki monetarnej utrzymującej stabilne ceny w oświadczeniu G20 wydanym w ostatnim tygodniu pozwalało sądzić, że podejście EBC (lub, bardziej konkretnie, podejście Tricheta) do kwestii stóp procentowych nie zmieniło się pomimo większego ryzyka spadku wzrostu gospodarczego i recesji w Europie. W listopadzie wszystko może się zmienić: EBC będzie miał nowego prezesa, a trwająca miesiąc międzynarodowa presja na EBC na pewno będzie bankowi ciążyła. W czerwcu pisaliśmy, że Trichet upadnie z hukiem z powodu zapowiedzi podwyżek stóp procentowych w czerwcu, a jego prawdopodobny upór w przyszłym tygodniu przypieczętuje jego los.

Grecka stanowczość. Pod wyjąktową presją i w cierpieniu, polityczni przywódcy Grecji nadal wykazują determinację w przeforsowaniu ekstremalnie niepopoularnych, ale koniecznych pakietów oszczędnościowych. Wczoraj grecki parlament rozpatrywał różne inicjatywy polityczne, w tym niedawno ogłoszony podatek odnieruchomości, którego wprowadzenie zostało przegłosowane, co (miejmy nadzieję) pozwoli na przekazanie kolejnej transzy pakietu ratunkowego. Minister finansów Venizelos poinformował wczoraj o dalszych cięciach wynagrodzeń w sektorze publicznym o 20%, które są częścią kolejnego pakietu środków oszczędnościowych, który obejmuje również już wcześniej ogłoszoną 15% obniżkę pensji w administracji publicznej i 25% redukcję w wynagrodzeniach szeroko rozumianego sektora publicznego. Dodatkowo minister finansów zarządał dalszych obniżek emerytur, tym razem o 4%. Jak można było oczekiwać, społeczeństwo buntuje się przeciwko takim rozwiązaniom. Zgodnie z najnowszą ankietą trzy czwarte populacji opowiada się przeciwko podatkowi od majątku a prawie 3 na 5 sądzi, że ich kraj splajtuje. Kolejny strajk generalny został zapowiedziany na 5 i 10 października. Grecja to nadal historia rodem z horroru, ale Papandreou i Venizelos zdecydowanie wykazują się prawdziwą odwagą.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze dopowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.