"Eksperci tzw. trojki zdecydowali o wznowieniu misji do Grecji od jutra" - poinformował w środę rzecznik KE ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio.

"Ta decyzja została poprzedzona najnowszym oświadczeniem władz greckich w sprawie środków konsolidacji fiskalnej, co jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia przez Grecję uzgodnionych celów fiskalnych do 2012 roku i przywrócenia greckich finansów publicznych na zrównoważoną ścieżkę" - ogłosił rzecznik.

Powrót szefów misji był warunkowany rozstrzygnięciem przez Grecję tego, jak zamierza załatać dziurę budżetową w 2011 i 2012 roku, a także przeprowadzić konieczną prywatyzację.

Na początku miesiąca inspektorzy trojki za­wie­sili misję w Ate­nach, mimo że szósta transza powinna być uruchomiona do końca września. Wskazali na "problemy techniczne", które muszą rozwiązać Grecy. Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro z ponad 100 mld udzielonej w ubiegłym roku przez UE i MFW pożyczki, wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.