Jak poinformował portugalski minister gospodarki Alvaro Pereira, warunkiem jest to, że każda z tych osób musi być wcześniej zarejestrowana w urzędzie pracy.

"Mamy nadzieję, że wprowadzenie tych dopłat pobudzi portugalski rynek pracy i przyczyni się do znacznego obniżenia bezrobocia z aktualnego poziomu ponad 12 proc." - powiedział Pereira.

Nowy projekt jest niezwykle atrakcyjny dla pracodawców. Zatrudniając bezrobotnego, będą oni zobowiązani przeznaczać na jego miesięczną pensję jedynie 65 euro, aby osiągnąć minimalną wartość wynagrodzenia, która w Portugalii wynosi 485 euro. Pozostałą kwotę pracodawca będzie otrzymywał z budżetu państwa co miesiąc przez pół roku.

"Sześć miesięcy to wystarczający okres, aby dokształcić pracownika i zapewnić mu niezbędne kwalifikacje do podjęcia zadań w nowej firmie. Resort pracuje już nad systemem zachęt dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się wydłużyć okres zatrudnienia dla byłych bezrobotnych" - dodał Alvaro Pereira.

Według szacunków dziennika "Jornal de Negocios", nowy program zwalczania bezrobocia będzie kosztował portugalski budżet ponad 100 mln euro rocznie.