Pomysły ratowania zadłużonej Europy opisywałem dokładniej we wczorajszym komentarzu i nie da się ukryć, że wpływ tych wiadomości wywołał pozytywny wydźwięk na rynkach finansowych. Pytanie ile czasu potrwa ten powszechny optymizm, który już dzisiaj opuścił złotego. Krajowa waluta w dniu dzisiejszym oddaje wypracowane wczorajsze zyski względem najważniejszych walut na świecie i dzisiaj o godzinie 16.15 notuje 4.4151. Wczorajszą sesję zakończył na poziomie 4.3951, a więc jeszcze poniżej psychologicznego poziomu 4.40. Środowe maksimum dla tej pary walutowej wynosi 4.4326 i jego wybicie oraz dalszy wzrost kursy otwiera drogę w kierunku szczytu 4.5203 z końca zeszłego tygodnia.

Złoty również oddaje wczorajsze zyski względem franka szwajcarskiego i o godzinie 16.20 para CHFPLN odnotowała 3.6172. Wczorajszą sesję zakończyła na poziomie 3.6072, a dzisiejsze ekstremum górne to 3.6326. Wybicie tego poziomu daje szansę na zrównanie się z ostatnim lokalnym dołkiem na poziomie 3.6392 – tak więc tuż poniżej psychologicznego poziomu dla tej pary walutowej 3.70.

Dobre wiadomości dla Europy pojawiły się również w dniu dzisiejszym. W Grecji przegłosowano reformę podwyższonego podatku od nieruchomości co jest pierwszym krokiem zbliżającym Ateny do otrzymania kolejnej transzy pomocowej i wreszcie jakimkolwiek ruchem ze strony samych Greków. Ponadto zostanie dzisiaj prawdopodobnie dokonana ocena finansowa Hellady przez wielką trójkę co również wiąże ze sobą pewne nadzieje. Nie od dzisiaj wiadomo, że Niemcy deklarują swoją pomoc ratowania strefy euro przed jej rozpadem, a tym samym wsparcie ateńskiego rządu ale swoją pomoc również zadeklarowała Japonia, która się obawia czarnego scenariusza dla Europy i tym samym bardzo silnej aprecjacji jena japońskiego co z kolei negatywnie odbiłoby się na krajowym eksporcie. Wspólna waluta pozostaje dzisiaj mocniejsza i zyskuje na wartości do dolara amerykańskiego. Para EURUSD o godzinie 16.30 notuje 1.3598. Wczorajszą sesję zakończyła na poziomie 1.3587, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3689. Wybicie górnego poziomu otwiera drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 1.3797 z przed tygodnia.