W czwartek w Krakowie zakończyło się XVII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich z udziałem delegatów z 16 państw. Głównym tematem konferencji, zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, była rekultywacja terenów pogórniczych.

Według danych WUG, polskie górnictwo wydobywające różnego rodzaju kopaliny użytkowało w ostatnich 10 latach grunty o powierzchni od 45 tys. ha (2000 r.) do ponad 37 tys. ha (2009 r.). Około 23 proc. tych obszarów wymagało rekultywacji. W ostatnich trzech latach w rekultywacji znajdowało się przeciętnie 33 proc. gruntów wymagających takich zabiegów.

"W ciągu dziesięciu lat górnictwo zrekultywowało ogółem 10,8 tys. ha gruntów zdegradowanych w wyniku eksploatacji kopalin. Jest to wynik liczący się w skali kraju, tym bardziej, że w wielu przypadkach grunty zdewastowane wymagały podjęcia oraz wykonania trudnych i złożonych zabiegów" - poinformował PAP prezes WUG.

Najwięcej powierzchni, bo 34 proc. całości obszarów zdegradowanych, zrekultywowało górnictwo węgla brunatnego. Drugie pod tym względem górnictwo surowców skalnych przywróciło 27 proc. gruntów, czyli 2,9 tys. ha.

Reklama

"Na szczególną uwagę zasługują wyniki osiągnięte przez górnictwo siarki, które zrekultywowało 2,2 tys. ha, co stanowi około 90 proc. wszystkich terenów zniszczonych tego typu działalnością. Prowadzono tam specjalne zabiegi, mające na celu zabezpieczenie niewyeksploatowanych złóż siarki oraz usunięcia zagrożeń dla środowiska, wynikających z obecności znacznych ilości siarki i jej związków na powierzchni terenu" - zaznaczył Litwa.

Przypomniał, że w wyniku rekultywacji powstają lasy, tereny rekreacyjne czy rolnicze. Zakończone w 2008 roku prace na terenie, zaliczanego do największych w Europie, składowiska Kopalni Węgla Brunatnego Turów, skutkowało powstaniem wielohektarowego lasu mieszanego. Na obszarach, na których Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów zaprzestała eksploatacji, powstały do tej pory lasy, wyciąg narciarski oraz farma wiatrowa a docelowo zaplanowano wielkie sztuczne jezioro o charakterze rekreacyjnym.

Spotkania szefów urzędów górniczych odbywają się raz w roku. Ich organizatorami są kolejni przedstawiciele nadzoru górniczego poszczególnych państw europejskich. Polska po raz trzeci jest gospodarzem konferencji, przed Krakowem miały one miejsce w Katowicach (1996 r.) oraz Wrocławiu (2004 r.).

W Krakowie ustalono, że przyszłoroczne spotkanie szefów urzędów górniczych odbędzie się w Austrii. Ofertę organizacji konferencji w 2013 roku złożono delegacji Serbii.