Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej koalicjanci powinni bez większych przeciwności zatwierdzić plan wzmacniający EFSF, który umożliwi kupno obligacji zadłużonych państw i jednoczesne udzielanie pożyczek tym najbardziej potrzebującym rządom. Dodatkowe zatwierdzenie „sześciopaku” składającego się z pięciu ustaw i jednej dyrektywy, który zakłada zaostrzenie polityki monetarnej oraz integracji gospodarczej w Europie daje pozytywne przesłanki dla inwestorów i rynku walutowego. Dobre wiadomości oraz lepszy odczyt stopy bezrobocia dla Niemiec, która wyniosła we wrześniu 6.9%, prognoza 7% wzmacniają wspólną walutę mimo ogólnie gorszych od oczekiwań analityków danych makroekonomicznych dla wspólnoty europejskiej. Euro zyskuje na wartości w stosunku do najważniejszych walut na świecie i para EURUSD o godzinie 16.00 notuje 1.3639. Na koniec wczorajszej sesji wartość ta wyniosła 1.3524, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.3678. Wspólna waluta mocniejsza mimo dobrych wyników ekonomicznych zza oceanu – PKB w USA za II kwartał w ujęciu annualizowanym wyniosło 1.3% do prognozowanych 1.2% oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych 391 tyś. do 420 tyś. okazała się mniejsza w zeszłym tygodniu niż spodziewali się tego analitycy.

Polski złoty w dniu dzisiejszym odreagował i odzyskuje powoli oddane wczoraj zyski względem ważniejszych walut. Na parach walutowych EURPLN oraz CHFPLN można dostrzec dzienną konsolidację spowodowaną wyczekiwaniem finalnych postanowień w sprawie europejskiego zadłużenia i Grecji. Krajowa waluta bardzo mocno ulega rynkowym wahaniom oraz sytuacji fundamentalnej w Europie. Para EURPLN o godzinie 16.10 notuje 4.3988 tak więc tuż poniżej psychologicznego poziomu 4.40. Wczorajszy dzień zakończyła na poziomie 4.4503, a dzisiejsze maksimum wynosi 4.4600 i świeca dzienna praktycznie zrównała się z dniem wczorajszym.

Para CHFPLN z kolei o godzinie 16.15 osiągnęła wartość 3.6050. Na koniec wczorajszej sesji odnotowała 3.6511, a dzisiejsze maksimum wynosi 3.6576. Na tej parze walutowej również widoczne jest prawie wyrównanie się świec dziennych co obrazuje ruch boczny i oczekiwanie na kluczowe decyzje mające wpływ na rynek walutowy.