"Wstępne spotkanie z ministrem finansów Ewangelosem Wenizelosem było pozytywne i konstruktywne" - poinformował przedstawiciel resortu finansów. Rozmowy, jak powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, "dotyczyły zagadnień, które mają zostać zbadane do końca przeglądu".

Eksperci trojki mają się spotkać ponownie w najbliższych dniach z Wenizelosem i innymi ministrami greckiego rządu.

W czwartek premier Jeorjos Papandreu zaapelował do członków swego gabinetu, by dołożyli starań w celu sprostania wymaganiom, jakie UE i MFW stawiają Grecji, która potrzebuje finansowego wsparcia.

Przedstawiciel rządu, na którego powołuje się Reuters, powiedział, że grecki gabinet naszkicował trzy alternatywne scenariusze, które przedyskutuje z inspektorami.

Inspektorzy UE i MFW mają się zapoznawać z nowymi planami oszczędnościowymi Grecji co najmniej przez tydzień - pisze Reuters i dodaje, że większość analityków uważa, że zatwierdzą kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy dla Grecji.

Powrót szefów misji był warunkowany rozstrzygnięciem przez Grecję tego, jak zamierza załatać dziurę budżetową w latach 2011 i 2012, a także przeprowadzić konieczną prywatyzację.

Na początku miesiąca inspektorzy trojki za­wie­sili misję w Ate­nach, mimo że szósta transza powinna być uruchomiona do końca września. Wskazali na "problemy techniczne", które muszą rozwiązać Grecy. Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro z ponad 100 mld przyznanej w ubiegłym roku przez UE i MFW pożyczki wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.