"Liczę, że do transakcji kupna akcji ZAK od Skarbu Państwa dojdzie w październiku. Jesteśmy na finiszu"- powiedział ISB Marciniak. Prezes nie ujawnił ceny transakcji, można się jednak spodziewać że będzie niższa od przewidywanych wcześniej w prospekcie 187 mln zł.

Obecnie ZAT mają 52,6 proc. akcji ZAK, SP 40,9 proc., a pozostałe walory - 6,5 proc. - należą głównie do pracowników. Prezes poinformował też ISB, że ZAT nie planują natomiast kupna od Skarbu Państwa ponad 7 proc. akcji Zakładów Chemicznych Police, w których posiadają pakiet kontrolny, gdyż po zakupie choć jednej akcji musiałyby ogłosić wezwanie na wszystkie istniejące akcje. Wcześniej na konferencji w ZCh Police wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował, że długoterminowe zaanagażowanie SP na poziomie 7 proc. nie ma sensu biznesowego.

"Obecnie nie oferujemy tego pakietu na rynku, zastanawiamy się co zrobić z tym pakietem" - powiedział. Dodał, że obecnie MSP skupia "analityczną aktywność" na Zakładach Azotowych Puławy i Ciechu. "Chcemy podjąć decyzje, czy uruchamiać te procesy [sprzedaż akcji ZAP i Ciechu], czy czekać" - podsumował.