Niewykluczone, że wzrost aktywności BGK ma związek z przypadającym na koniec miesiąca terminem ustalenia przelicznika dla dopłat bezpośrednich dla rolników. Jeśli tak by było w rzeczywistości, to również dzisiaj można byłoby spodziewać się kontynuacji wymiany walut, szczególnie przed południem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że póki co wpływ BGK miał charakter jedynie krótkoterminowy, a w piątek notowania EUR/PLN powróciły znowu w okolice 4,44. Tym samym na rynku utrzymał się trend wzrostowy, a sygnał jego przełamania pojawiłby się dopiero po przełamaniu wsparcia na 4,36. Najwyraźniej jednak bez kluczowych informacji ze strefy euro, na które cały czas czekamy, złoty będzie pozostawał do dotychczasową presją.

Na rynku EUR/USD mimo akceptacji przez Bundestag zmian w zakresie EFSF (zwiększenie wartości Funduszu oraz przekazania kompetencji w zakresie skupu obligacji na rynku) kurs tak jak w środę utrzymywał się w czwartek przez większą część sesji na poziomie 1,3550-1,3650. W piątek z kolei spadł poniżej 1,35. Naszym zdaniem prawdopodobne pojawienie się umiarkowanie pozytywnych informacji ze strefy euro może jeszcze krótkoterminowo wesprzeć wspólną walutę.

Poza sytuacją strefy euro negatywny wpływ na wspólną walutę może mieć oczekiwanie na posiedzenie EBC, które odbędzie się 6 października. Część uczestników rynku spekuluje, że bank centralny zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych (obecnie podstawowa stopa refinansowa wynosi 1,50%). Mimo, że ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, to jednak psychologicznie może wpływać na notowania.

Na piątek nie zaplanowane zostały ważniejszej publikacje danych makroekonomicznych. Kluczowe dla rynku mogą okazać się informacje dotyczące efektów wizyty wysłanników Komisji Europejskiej, EBC i MFW w Grecji, ale te poznamy najwcześniej dopiero w przyszłym tygodniu.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.