PJN proponuje, aby kierowcy samochodów osobowych nie musieli płacić za przejazd autostradami. Według polityków tej partii, kwota pobierana za przejazd powinna być pokrywana przez akcyzę na paliwo. "Chodzi nam m.in. o to, by osoby, które mają domy przy autostradach, nie miały problemów z codziennym dojazdem do pracy" - powiedział w piątek na konferencji prasowej kandydat PJN startujący z Warszawy Krzysztof Oksiuta.

PJN proponuje też, by powołać specjalny fundusz poręczeń mieszkaniowych. "W jego ramach Bank Gospodarstwa Krajowego udzielałby poręczeń do 50 proc. wartości mieszkania dla osób, które mają kłopoty z dostaniem kredytu" - mówił Oksiuta. Dodał, że to rozwiązanie nie będzie nic kosztowało budżetu państwa.

Oksiuta podkreślił, że po wyborach PJN będzie też chciała uwłaszczyć mieszkańców TBS. "Planujemy dać też możliwość 20-proc. bonifikaty przy zakupie tych mieszkań" - mówił. Według niego, należy podnieść standardy zarządzania spółdzielniami mieszkaniowymi. "Chcemy, by to lokatorzy zarządzali spółdzielniami, a nie prezesi" - dodał.

Oksiuta zaznaczył, że w Polsce trzeba zmienić prawo budowlane. "Remonty i modernizacje budynków powinny być bez zezwoleń budowlanych" - podkreślił. Zdaniem PJN powinno też zmienić się prawo zamówień publicznych. "Jeśli przetarg jest rozstrzygnięty, a firma, która go wygrała wycofa się, to jej miejsce automatycznie powinna zająć firma druga na liście" - przekonywał Oksiuta.

Jak podkreślił, w Polsce trzeba sprywatyzować wszystkie spółki PKP, poza tymi, które zarządzają torowiskami. Według niego, należy też jak najszybciej uporządkować sytuację dostępu do internetu. "Chcemy, aby internet był dostępny za darmo w szkołach i uczelniach wyższych" - powiedział.

Oksiuta zaznaczył, że PJN będzie zabiegała po wyborach, by utrzymać program "Rodzina na Swoim". Program polega na tym, że uprawnionym osobom, które wzięły odpowiedni kredyt w banku i podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwszych osiem lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 m kwadratowych.

Zdaniem wiceszefa PJN Pawła Poncyljusza, koszt budowy autostrad w Polsce jest jednym z najdroższych na świecie. "Tylko autostrada budowana w Bostonie - pod ziemią - jest droższa niż ta, którą buduje się aktualnie w pobliżu Warszawy" - podkreślił.

"Aktualnie mamy też kompletny bałagan we wdrażaniu systemu poboru opłat za przejazd autostradą viatool" - mówił. Zaznaczył, że przez nieumiejętne wdrażanie tego systemu, kierowcy ciężarówek zjeżdżają z autostrad na powiatowe drogi, unikając tym samym płacenia.

Według wiceszefa PJN, w Polsce jest zbyt skomplikowane prawo budowlane. "Przez ostatnie cztery lata nic dobrego nie stało się, by poprawić warunki budowlane" - zaznaczył. W jego opinii, w Polsce brakuje aktualnie ok. 1,5 miliona mieszkań.

"W Polsce nadal mamy najwyższe koszty korzystania z internetu w Europie oraz utrudniony do niego dostęp" - powiedział Poncyljusz. Według niego, środki, które są przeznaczane z UE, aby poprawić tę sytuację są rozpraszane w ministerstwach.